Karol Głębocki

Laureat stypendium im. Dawida i Anny Dlugie Kliger w 2015 r.

Laureaci i laureatki poprzednich edycji

Sprawozdanie z wykorzystania stypendium

Dzieje społeczności żydowskiej w Wysokiem Mazowieckiem – miasteczku w którym urodził się Karol Głębocki, a dziś pracuje jako nauczyciel – nie doczekały się dotychczas opracowania w postaci książki. Temat jest jednak ważny, bo już od II połowy XIX w. Żydzi stanowili prawie 60% mieszkańców miejscowości. Karol Głębocki postanowił podjąć to wyzwanie i zdecydował się napisać popularno-naukową książkę o Żydach z Wysokiego Mazowieckiego, zatytułowaną „Przerwane sąsiedztwo – Dzieje Żydów w Wysokiem Mazowieckiem”. Otrzymane stypendium im. Dawida i Anny Dlugie Kliger przeznaczył na badania naukowe, zakup materiałów archiwalnych i sprzętu. Do przygotowania publikacji niezbędny był zakup kosztownych skanów i kopii dokumentów znajdujących się w archiwach w Polsce i Stanach Zjednoczonych. Karol Głębocki – dzięki funduszom otrzymanym w ramach stypendium – odwiedził Archiwum Akt Głównych w Warszawie, Żydowski Instytut Historyczny w Warszawie, Archiwum Państwowe w Łomży, Archiwum Diecezjalne w Łomży oraz Archiwum Państwowe w Białymstoku, by przeprowadzić badania historyczne związane z pisaniem książki, zakupić skany i kserokopie materiałów oraz książki dotyczące Żydów z Wysokiego Mazowieckiego, judaizmu i historii i kultury żydowskiej.

Część środków finansowych przeznaczył na zakup urządzenia wielofunkcyjnego (drukarka, skaner) i cyfrowego aparatu fotograficznego. Sprzęt wykorzystuje w badaniach naukowych drukując zakupione dokumenty, czy fotografując archiwalne zbiory. Dzięki stypendium Karol Głębocki mógł również dofinansować swój wyjazd do Berlina na seminarium dla nauczycieli „Narodowy socjalizm i Zagłada w edukacji historyczno-politycznej – pytania i rozwiązania metodyczne”. Pobyt w Berlinie dał mu wiele wskazówek metodycznych i rozszerzył wiadomości o Zagładzie w edukacji szkolnej. Karol Głębocki twierdzi, że dzięki stypendium zdobył wiele nieznanych, ciekawych dokumentów i planów, które wykorzysta w pisanej monografii. Nowe źródła pozwoliły mu przesunąć wiedzę o historii wysokomazowieckich Żydów wstecz, aż do przełomu XVI/XVII stulecia. Zakupiona literatura poszerzyła jego wiadomości związane z historią i kulturą Żydów. Jest przekonany, że stypendium przybliżyło go do napisania książki o wysokomazowieckich Żydach. Stypendium Dawida i Anny Długie Kliger przyznawane jest co roku jednemu Liderowi Dialogu na rozwój osobisty oraz realizację własnych projektów na rzecz relacji polsko-żydowskich.

Przeglądając tysiące materiałów archiwalnych czułem się jak odkrywca, który wkrótce podzieli się swoją zdobytą wiedzą. Czuję się bardziej zmotywowany do dalszej pracy, a na ostatniej konferencji Liderów Dialogu miałem okazję podzielić się swoimi doświadczeniami dotyczącymi poszukiwań w archiwach.

Karol Głębocki

Darczyńcy

Program finansowany przez The David and Anna Dlugie Kliger Scholarship Fund.