• Co nowego

    w Forum Dialogu?

Z dumą chcielibyśmy podzielić się historią absolwentek i absolwentów Szkoły Dialogu z Płocka, które wzięły udział w programie w 2017 roku. Dziś dalej angażują się w dbanie o pamięć o żydowskiej społeczności swojego miasta. Zainspirowane przez Dorotę Cieślik, edukatorkę Forum, która prowadziła warsztaty w Płocku rok temu, wspólnie stworzyły mural na zachowanym murze żydowskiego cmentarza. Pierwsze pochówki na kirkucie odbywały się już pod koniec XVI wieku, cmentarz został zniszczony przez nazistów podczas wojny.

„Czy nie obawiam się, że na murze pojawią się też szowinistyczne napisy? No cóż, zapewne się pojawią” – przyznaje Dorota. „Taki już los street artu, on żyje wraz z ulicą i ludźmi, którzy nią przechodzą. Wiem jednak, że mural będzie pod dobrą opieką. Jest niedaleko szkoły i będzie miał swoich strażników”.

Fot. D.Cieślik

Kolejny mural, stworzony przez absolwentki i absolwentów Szkoły Dialogu pod opieką miejscowej Liderki Dialogu, Agnieszki Mysakowskiej, powstał w Wieluniu. Uczennice i uczniowie związani z prowadzoną przez Agnieszkę inicjatywą Szlakiem wieluńskich Żydów / History of the Jews from Wielun współpracowali przy tym projekcie z Fundacja Młodzi Propagują Sztukę – warsztaty djembe i graffiti, organizacją promującą alternatywne formy sztuki, a także otrzymali wsparcie Urzędu Miejskiego. Mural został umiejscowiony pomiędzy dawną synagogą a chederem, który stał obok budynku parafii ewangelicko-augsburskiej.

„Pomysł stworzenia muralu upamiętniającego naszych dawnych żydowskich sąsiadów, narodził się w 2015 roku”, opowiada Agnieszka. „I generacja Szlaku usilnie szukała miejsca. Podobne zabiegi urzeczywistnienia muralu prowadziła II generacja Szlaku, ale to dopiero III generacji udało się ten zamiar zrealizować.

Nasz mural z założenia nie miał odzwierciedlać przedwojennego kadru zdjęcia, lecz niczym matejkowskie płótna, miał wzmocnić siłę pewnych symboli. Stąd mury – symbol wojny, mieszkańcy – symbol wielokulturowego, przedwojennego społeczeństwa, kolumnada synagogi – symbol naszych żydowskich sąsiadów, słońce – symbol odradzającej się pamięci o żydowskiej przeszłości miasta, ratusz – symbol miasta. Mural ma służyć zadumie nad naszym światem. Przeszłość już się zdarzyła, już jej nie zmienimy, ale to jak będzie wyglądać teraźniejszość oraz przyszłość zależy od nas samych. Czy próbujemy naprawiać choćby cząstkę świata? Czy szanujemy się nawzajem?”.