• Szkoła Dialogu

    Przeszłość kluczem do przyszłości

Uprzejmie informujemy, że aktualnie nie prowadzimy rekrutacji do programu Szkoła Dialogu w Warszawie.

Celem programu Szkoła Dialogu jest poszerzanie wiedzy na temat wielowiekowej obecności Żydów w Polsce oraz ich wkładu w rozwój społeczny, kulturalny i gospodarczy naszego kraju. Kierowany jest on do uczniów, którzy samodzielne odkrywają i upamiętniają historię przedwojennej społeczności żydowskiej w Warszawie. Szkoła Dialogu oparta jest na przekonaniu, że wiedza, zrozumienie i dialog to klucze do przełamywania barier.

Warsztaty
Na program składają się cztery spotkania z trenerami Forum Dialogu – dwie wycieczki i dwa warsztaty w szkole. Ich celem jest przede wszystkim zapoznanie uczniów z żydowską przeszłością Warszawy. Wszystkie cztery spotkania mają także stopniowo przygotować uczniów do stworzenia własnego projektu upamiętniającego przedwojenną żydowską społeczność stolicy.

Jako pierwsze spotkanie proponujemy do wyboru jedną z trzech wycieczek po Warszawie: Mowa kamieni (wizyta na cmentarzu żydowskim przy ul. Okopowej); Próżna wczoraj i dziś (spacer po ulicy Próżnej połączony z odwiedzinami w synagodze) lub Żydowska Praga (wraz z wizytą na cmentarzu żydowskim na Pradze). Celem każdej z nich jest zapoznanie uczniów z podstawowymi pojęciami kultury, religii i tradycji Żydów polskich, a także ukazanie całego bogactwa historii przedwojennej Warszawy. Mimo że wycieczki realizowane są w różnych miejscach, zostały zaprojektowane w taki sposób, aby poruszane w ich ramach treści były takie same.

Drugim spotkaniem jest warsztat w szkole. Ukazuje on jak układały się losy Żydów w Polsce przed i po II wojnie światowej.

Uczniowie mają okazję przedyskutować swoje poglądy na temat postaw zaangażowania i niezaangażowania w świetle takich wydarzeń jak Holocaust, getto ławkowe czy komunizm w powojennej Polsce. Pytamy ich o to, jaki jest stosunek współczesnych do historii, czy rzeczywiście czegoś nas ona uczy, a także o to, czy w tym świetle można postrzegać Warszawę jako miasto pomnik.

Trzecie spotkanie to wycieczka po terenie byłego getta warszawskiego, której forma inspirowana jest grami miejskimi. W trakcie wycieczki uczniowie odkrywają istniejące ślady zniszczonego miasta oraz poznają historie związane z miejscami, które już nie istnieją. Trenerzy Forum Dialogu  przekazują im najważniejsze informacje związane z historią getta. Na zakończenie przyglądamy się współczesnej dzielnicy Muranów, prowokując do nowego spojrzenia na klasyczne już pytania o zasadność budowania i życia na gruzach. Wycieczkę kończy projekcja filmu dokumentalnego w Żydowskim Instytucie Historycznym, która stanowi uzupełnienie wiedzy zdobytej podczas spaceru.

Czwarty warsztat w logiczny sposób zamyka program. Prosimy uczniów o zebranie doświadczeń, które wynieśli z wcześniejszych spotkań i skonfrontowanie ich między sobą. Dyskutujemy na temat różnych form upamiętniania historii, razem z uczniami próbujemy odpowiedzieć na pytanie o ich celowość. Zastanawiamy się, na ile historia oddziałuje na obecne życie warszawiaków. W drugiej części warsztatu przygotowujemy uczniów do pracy nad ich własnym projektem.

Przygotowanie projektu
Celem uczniowskiego projektu ma być przypomnienie nieznanej historii Żydów warszawskich. Zachęcamy uczniów do poznawania historii ich własnych dzielnic, poszukiwania zapomnianych życiorysów, miejsc etc. W drugiej kolejności prosimy o to, by przygotowali taką formę upamiętnienia wybranej przez nich historii, jaka wyda im się najbardziej odpowiednia. Może to być wycieczka, happening lub też projekt internetowy. Trenerzy Forum Dialogu pilotują przygotowania, udzielając uczniom wsparcia. Na zakończenie prosimy uczniów o nadesłanie sprawozdania z przeprowadzonego projektu, które bierze udział w organizowanym przez Forum konkursie. W efekcie programu powstaje wiele różnorodnych inicjatyw zorganizowanych przez uczniów: wymiany młodzieży z Polski i Izraela, blogi i strony internetowe poświęcone historii społeczności żydowskiej, amatorskie filmy fabularne i dokumentalne, foldery turystyczne, wystawy, happeningi, lokalne festiwale i wiele, wiele innych.

Gala Szkoły Dialogu
Całość wieńczy doroczna GALA SZKOŁY DIALOGU w Warszawie, do udziału w której zapraszamy uczestniczących w danej edycji programu uczniów, przedstawicieli szkół, samorządów lokalnych, a także szkoły z poprzednich edycji, które kontynuują działania, zapoczątkowane przez Szkołę Dialogu. Podczas Gali zgromadzeni mają okazje wymienić się doświadczeniami, wysłuchać gości honorowych, a laureaci zaprezentować swój zwycięski projekt. Najlepsze zrealizowane w danym roku kalendarzowym projekty wyróżniane są cennymi nagrodami dla uczniów, szkół i nauczycieli-opiekunów. Wszystkie szkoły otrzymują tytuł SZKOŁY DIALOGU i pakiet książek o tematyce żydowskiej do szkolnej biblioteki.

Najważniejsze informacje:

  • Udział w Szkole Dialogu jest bezpłatny
  • Program kierowany jest do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Warszawy
  • Grupa powinna liczyć od 20 do 30 osób.
  • W semestrze jesiennym cykl 4 zajęć Szkoły Dialogu powinien się odbyć między 4 września a 30 listopada. Projekt konkursowy należy zrealizować do 17 grudnia.
  • Ważne, aby kolejne warsztaty odbywały się w krótkich odstępach czasu
  • Opiekun z ramienia szkoły musi być obecny w czasie wycieczek

W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości jesteśmy do Państwa dyspozycji.

Koordynatorka projektu

Julia Machnowska

E | julia.machnowska@dialog.org.pl

T | 22 551 50 26