• Forum Dialogu

    Odbudowujemy więzi

Od kilku lat współpracujemy z organizatorami konkursu Annual Holocaust and Writing Contest organizowanym przez Uniwersytet Chapmana w Kalifornii. W tym roku będzie to już jego 23 edycja, tym razem pod hasłem “Turning Memory to Strength. Living with hope, courage and resilience” („Pamięć to siła. Życie z nadzieją, odwagą i wytrwałością”). Uczestniczący w konkursie uczniowie zapoznają się ze świadectwami wideo Ocalałych. Po obejrzeniu świadectwa analizują je, zastanawiając się nad motywacjami i przesłaniem świadków historii. Tę refleksję przekładają na kreatywny pomysł – pracę plastyczną, wiersz, opowiadanie lub film.

Serdecznie zachęcamy do udziału w konkursie – łączy on te rzeczy, które są dla nas wszystkich niezwykle ważne w kontekście edukacji o Zagładzie, a praca ze świadectwami to zawsze wyjątkowe doświadczenie dla uczniów. Chętnie pomożemy Państwu w komunikacji z organizatorem, jeżeli język angielski byłby problemem lub rozwiejemy ewentualne wątpliwości. W tym celu proszę kontaktować się z Igą Kondraciuk (iga.kondraciuk@dialog.org.pl).


Rejestracja w konkursie i wysłanie zgłoszenia

Aby wziąć udział w konkursie, należy:

  • Zarejestrować szkołę w formularzu.
  • Wypełnić formularz zgłoszeniowy dla każdego z uczniów biorących udział w konkursie.
  • Wysłać prace uczniów drogą elektroniczną (w tym przypadku plik należy załączyć w powyższym formularzu zgłoszeniowym) lub pocztą (w tym przypadku w formularzu zgłoszeniowym należy zaznaczyć, że pracę wysyła się pocztą). Termin wysyłania prac upływa tradycyjną pocztą 1 lutego (data stempla pocztowego), zaś w formie elektronicznej 3 lutego 2022 r.


Nagrody

Nagroda główna dla uczniów wynosi 400 dolarów w każdej kategorii. Nagroda główna dla nauczycieli i szkół wynosi 200 dolarów.

Nagroda za drugie miejsce wynosi 200 dolarów w każdej kategorii. Nagroda za drugie miejsce dla nauczycieli i szkół wynosi 100 dolarów.

Jeśli pozwoli na to finansowanie oraz sytuacja epidemiczna, laureaci pierwszego miejsca zostaną zaproszeni do udziału w wycieczce studyjnej do Los Angeles w dniach 20-24 czerwca 2022 r., podczas której odwiedzą m. in. Muzeum Holokaustu oraz Muzeum Tolerancji, spotkają się z członkami The 1939 Society – Ocalałymi, ich potomkami i przyjaciółmi.

Prace, które zajmą pierwsze miejsca, zostaną opublikowane na stronie internetowej Uniwersytetu Chapmana.

Ważne linki


Podstawowe zasady

  • Prace i formularz rejestracyjny szkoły oraz formularz zgłoszeniowy muszą być w języku angielskim.
  • Można zgłosić prace w czterech kategoriach: sztuki plastyczne (w tym fotografia), film, poezja i proza.
  • Praca musi powstać na podstawie nagrania wideo ze świadectwem Ocalałego. Uczeń powinien podać w nagraniu konkretny moment, do którego odnosi się praca.
  • W konkursie są dwie kategorie wiekowe – od 6. do 8. klasy szkoły podstawowej oraz od 1. do 4. klasy liceum.
  • Jedna szkoła może zgłosić łącznie do trzech prac. Jeśli w obrębie jednej szkoły funkcjonuje szkoła podstawowa i liceum, to można zgłosić po 3 prace na każdy z etapów edukacyjnych.
  • Jedna praca może być wykonana przez jednego ucznia lub przez grupę (ale w przypadku zajęcia pierwszego lub drugiego miejsca, przewidziana jest tylko jedna nagroda).
  • Zwycięzcy zostaną ogłoszeni podczas ceremonii wręczenia nagród 11 marca 2022 r.


Świadectwa

Podstawą do pracy konkursowej musi być nagranie wideo ze świadectwem Ocalałego. Wybrane nagranie może być zarówno w języku angielskim, jak i polskim. Zgłoszenie powinno zawierać informację o konkretnym momencie nagrania, do którego odnosi się praca. Źródła świadectw: