Będzin

Odbudowujemy więzi

Z wizytą studyjną w Bramie Cukermana

grudzień 2016

W grudniu 2016 Forum Dialogu zorganizowało tygodniową wizytę studyjną do Polski dla gości z Izraela i Stanów Zjednoczonych. Po pobycie w Warszawie uczestnicy udali się do Skierniewic, Gliwic i Krakowa, zwiedzili też Muzeum i Miejsce Pamięci Auschwitz-Birkenau.

W piątkowy wieczór 9 grudnia spotkali się w Będzinie z Karoliną i Piotrem Jakoweńko oraz Dariuszem Walerjańskim, uczestnikami programu Liderzy Dialogu, aby razem spędzić szabatowy wieczór. W odratowanym i odrestaurowanym dawnym domu modlitwy w jednej z kamienic w Będzinie, którą opiekuje się Fundacja Brama Cukermana, założona przez małżeństwo Jakoweńków, uczestnicy wizyty i goście zasiedli przy jednym stole, aby poznać się i nawiązać więzi.

Podczas rozmów z lokalnymi aktywistami grupa usłyszała o działaniach na rzecz zachowania żydowskiego dziedzictwa Będzina, Zabrza i całego regionu. Rozmowy trwały do późna w nocy, a następnego dnia wątki związane z żydowskim dziedzictwem w regionie kontynuowano podczas wizyty w Gliwicach. Spotkanie to było niezwykle ważne dla wszystkich obecnych.