• Spotkania

    Odbudowujemy więzi

Spotkanie z grupą Studentów Brandeis University ze Stanów Zjednoczonych

luty 2017

PPod koniec lutego 2017 roku uczestnicy Hornstein Jewish Professional Leadership Program z Brandeis University w Massachusets odwiedzili Polskę śladami jej żydowskiej historii. W czasie swojego pobytu zależało im na poznaniu lokalnego dziedzictwa żydowskiego i tego, jak funkcjonuje ono dzisiaj. Tym samym amerykańscy studenci spotkali się z uczniami Gimnazjum im. Władysława Stanisława Reymonta w Brzezinach, absolwentów Szkoły Dialogu 2016, którzy oprowadzili ich po swoim mieście śladami jego żydowskiej historii. Gości powitał burmistrz i dyrektor szkoły, którzy podkreślali chęć pomocy gościom w poszukiwaniu ich polskich przodków.

Jedna z uczestniczek, Tamar, powiedziała, że tego samego dnia, przeglądając materiały internetowe natrafiła na informację, która wskazywałaby na to, że jej rodzina częściowo pochodzi z Brzezin.

Uczniowie i studenci od razu znaleźli wspólne tematy do rozmów, nierzadko trudne. Goście podkreślali wielkie zaangażowanie i dojrzałość uczniów, którzy potrafili w szczery, otwarty sposób nie urażający niczyich uczuć rozmawiać o zawiłych kwestiach związanych z dialogiem polsko-żydowskim.

Darczyńcy

Program współfinansowany przez Malka and Pinek Krystal Scholarship Fund.