• Spotkania

    Odbudowujemy więzi

Szabat w Dębicy

październik 2018

Jesienią 2018 roku grupa uczestników organizowanej przez Forum Dialogu wizyty studyjnej w Polsce spędziła szabat z Liderami Dialogu w podkarpackiej Dębicy. W piątkowy wieczór 12 października uczestnicy wizyty i goście zasiedli przy jednym stole w historycznej Willi Wiluszówce, aby poznać się i zbudować więzi.

Spotkanie rozpoczęło się od oprowadzania po żydowskiej Dębicy przez gospodarza, lokalnego Lidera Dialogu Ireneusza Sochę. Na trasie spaceru znalazły się m.in. rynek Starej Dębicy, ulice skupiające przedwojenne żydowskie życie, park, na którego terenie utworzono getto, budynek piekarni żydowskiej (gdzie uczestnicy zakupili chałki) oraz Synagogę Nowomiejską, w której opiekujący się budynkiem Ireneusz Socha odśpiewał żałobną modlitwę. Na zakończenie oprowadzania wspólnie udano się na miejsce masowej egzekucji w lesie Wolica, gdzie zmówiono kadisz.

Przed kolacją paraszę wygłosiła jedna z uczestniczek wizyty z Izraela, Maya Liquornik. Mówiła o prawdziwych sprawiedliwych i ich świetle, w czym odnosiła się do obecnych Liderów Dialogu – Ireneusza Sochy, Jolanty Świerczek-Stelmach z Dąbrowy Tarnowskiej z mężem Jerzym Stelmachem, oraz Tadeusza Królczyka z Ochotnicy Górnej.

W trakcie kolacji Liderzy opowiadali o swojej pracy na rzecz lokalnej pamięci, której różnorodność zrobiła duże wrażenie na gościach. Dodatkowo Tadeusz Królczyk z Ochotnicy opowiadał o swojej pracy w samorządzie – szabat odbywał się na tydzień przed wyborami lokalnymi (które wygrał i został wójtem). Wrażenie zrobiło także odśpiewanie w trakcie kolacji hymnu „Lecha Dodi” przez Ireneusza Sochę na zapomnianą melodię dębickich Chasydów – uczestnicy przyznali, że nigdy nie słyszeli takiej aranżacji.

Goście podkreślali jak rodzinnie czuli się w tego wieczoru – jakby dębiccy gospodarze zaprosili ich na szabat do własnego domu. Jak podsumował na pożegnanie jeden z gości – „To nie koniec, ale początek czegoś dobrego…”.