Końskie

Odbudowujemy więzi

Wizyta edukatorów Facing History and Ourselves

sierpień 2015

W sierpniu 2015 po raz trzeci przyjechała do Polski delegacja edukatorów w ramach naszej współpracy z Facing History and Ourselves. Dzięki wsparciu Ambasady RP w Waszyngtonie goście odwiedzili Warszawę, Kraków oraz Muzeum i Miejsce Pamięci Auschwitz-Birkenau. Spotkali się też z uczniami ze Szkoły Dialogu w Końskich, którzy mimo okrojonego składu grupy, pokazali im żydowską historię miasta. Po spotkaniu goście wyrazili swoje podziękowanie i podziw dla pracy uczniów:

„Dziękujemy wam za podjęcie ryzyka, ryzyka uczenia się nie tylko o jasnych stronach historii, ale także tych mroczniejszych. A także podjęcia ryzyka nauczenia o tym nas. Jesteśmy wam bardzo wdzięczni za możliwość poznania tych faktów, ale też, co ważniejsze, niesamowicie doceniamy to, że zależy wam na zmienianiu świata na lepsze (…) po tym co usłyszeliśmy jesteśmy pewni, że wasza społeczność i Polska będą z was dumne” – Jack Fiedler.

„Wiem, że niektóre rzeczy których się nauczyliście wcale nie były przyjemne, i wiem jakiej odwagi wymaga skonfrontowanie się z nie tylko wesołymi, ale także tymi trudniejszymi wspomnieniami. Szczególne wrażenie zrobiły na mnie wasze zdolności badawcze, dzięki którym odkryliście fotografię Leni Riefenstahl i ślady po mezuzie na dawnej Talmud-Torze. Wszyscy macie prawo być bardzo dumni z tego, jak wiele się nauczyliście, i na jak wiele osób wpłynęło wasze dzielenie się wiedzą” – Ellen Friedman.

Wizyta przedstawicieli brytyjskiej społeczności żydowskiej

maj 2015

W dniu 7 maja 2015 uczestników i uczestniczki Szkoły Dialogu z II LO w Końskich odwiedziła grupa przedstawicieli społeczności żydowskiej z Wielkiej Brytanii, zwiedzających Polskę na zaproszenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Podczas warsztatów wprowadzających młodzież oraz goście mieli możliwość poznania się, porozmawiania o wrażeniach z Polski, doświadczeniach w pracy nad projektem Szkoły Dialogu, a także o wspólnych zainteresowaniach.

Prowadzona po raz pierwszy przez licealistki i licealistów z Końskich wycieczka była okazją nie tylko do przedstawienia żydowskiej historii ich miejscowości, pokazania odnalezionego śladu po mezuzie, opowiedzenia o wizycie Leni Riefenstahl, przedstawienia życia przedwojennych mieszkańców, ale też wysłuchania ciekawych informacji o judaizmie i kulturze żydowskiej z ust ekspertów, którzy byli wśród gości.