Mława

Odbudowujemy więzi

Wizyta potomków polskich Żydów z Australii

czerwiec 2015

W piątek 19 czerwca uczennice i uczniowie III klasy gimnazjum „Wyspianum” w Mławie, którzy zwyciężyli w programie „Szkoła Dialogu” w 2014 roku, zaprezentowali swój projekt australijskiej grupie potomków polskich Żydów z Jewish Museum of Australia. Uczniowie zabrali gości na wycieczkę, która specjalnie dla nich została przetłumaczona na angielski. Przygotowali też mnóstwo innych niespodzianek: wystawę, prezentację swojego projektu, przypinki z logo projektu, pamiątkowe teczki i zdjęcia. Wycieczka była dla uczniów okazją do opowiedzenia, w jaki sposób projekt zmienił ich postrzeganie miasta.

Dzień był wielkim sukcesem, a goście nie potrafili wyjść z podziwu dla zaangażowania uczniów i szkoły. Po obejrzeniu pracy uczniów, goście przyznali, że ich projekt rzeczywiście zasługiwał na pierwsze miejsce. Jeden z gości, Paul Forgasz, powiedział nam o dniu spędzonym z uczniami w tych słowach:

„Któż z nas mógł sobie w ogóle wyobrażać, że w Polsce młodzież robi dzisiaj tak wspaniałe rzeczy? Przyjechałem do Polski pełen stereotypów, które Żydzi zazwyczaj przywożą  do Polski. Wystarczyło, że zobaczyłem prezentację [uczniów], już otworzyły mi się oczy… Ale dopiero zobaczenie ich [projektu] w przestrzeni, w rzeczywistości… te dzieciaki są naprawdę inspirujące!

Kto by pomyślał, że to, co zobaczyliśmy, jest możliwe? A do tego za całą tą fantastyczną pracę odpowiada polska organizacja.”

Wizyta rektora Brandeis University wraz z żoną

maj 2014

Rektor Brandeis University, dr Fredrick Lawrence, wraz z  żoną odwiedzili  9 maja 2014 Mławę, miejsce narodzin ojca pani Lawrence. Przodkowie Kathy Lawrence posiadali w tym mieście garbarnię i byli aktywni w miejscowej społeczności żydowskiej. Podczas wizyty uczniowie z Gimnazjum im. Józefa Ostaszewskiego, które uczestniczyło w programie Szkoła Dialogu, zwiedzili z państwem Lawrence miejscowość, pokazując im między innymi cmentarz żydowski oraz miejsca, gdzie stały kiedyś mławska synagoga i mykwa.