• Co nowego

    w Forum Dialogu?

W maju gościliśmy w naszym biurze wyjątkowego gościa – odwiedził nas Ocalały z Zagłady Leon Weintraub, który od lat wspiera program Szkoła Dialogu.

Leon Weintraub urodził się w 1926 roku w Łodzi. W 1939 roku jego rodzina została przesiedlona do getta, a w 1944 deportowana do Auschwitz-Birkenau, gdzie został rozdzielony ze swoją matką i siostrami. Udało mu się uciec, dołączając do transportu do obozu pracy przymusowej. Wyzwolony w 1945 roku, przypadkiem dowiedział się, że wojnę i Zagładę przeżyły także trzy spośród czterech jego sióstr. Powrócił do Polski i ukończył studia medyczne, ale w 1969 roku antysemicka kampania zmusiła go do emigracji do Szwecji, gdzie mieszka do dziś.

Od 1991 roku pracuje na rzecz przywracania pamięci o żydowskiej społeczności Dobrej – rodzinnej miejscowości jego matki. W ten sposób nawiązał kontakt z uczniami i uczennicami oraz nauczycielami z Zespołu Szkół imienia Henryka Sienkiewicza w Dobrej i teraz wspólnymi siłami dbają o żydowską historię miasta. W 2021 roku Leon Weintraub był honorowym gościem naszej wirtualnej Gali Szkoły Dialogu i nagrał dla uczestniczącej w wydarzeniu młodzieży specjalne przesłanie.

fot. M. Dziurdzik