Otwock

Odbudowujemy więzi

Wizyta grupy z American University of Paris

październik 2017

W połowie października 2017 roku Polskę odwiedziła grupa studentów i profesorów z American University of Paris. Ich pobyt w Polsce poświęcony był zagadnieniu pamięci Zagłady w Polsce, zarówno na poziomie krajowym, jak i lokalnym. W drugim aspekcie nieocenioną pomocą okazała się Liderka Dialogu z Otwocka i Karczewa, Monika Czub. Dlaczego grupa zainteresowana była właśnie Otwockiem?

Fascynującą historię tej podwarszawskiej miejscowości opisał w obszernym artykule New York Times. Po przeczytaniu właśnie tej publikacji liderzy grupy zapragnęli na własne oczy zobaczyć, jak dzisiaj wygląda niegdysiejsze słynne żydowskie uzdrowisko, w którym przed wybuchem wojny Żydzi stanowili ponad 70% ludności.

fot. J.Szkarłat

Spotkanie z otwocką Liderką Dialogu, Moniką Czub, rozpoczęło się od wizyty w willi-gmachu Muzeum Ziemi Otwockiej. Po podzieleniu się swoją historią i opowiedzeniu o działalności lokalnych aktywistów na rzecz upamiętniania otwockich Żydów, Liderka zabrała grupę na cmentarz żydowski w pobliskim Karczewie. Wizyta na nim wywarła ogromne wrażenie na uczestnikach spotkania, którzy dużo czasu spędzili na indywidualnym odkrywaniu tego miejsca. Grupie pokazane zostały także słynne budynki w stylu świdermajer i najważniejsze miejsca związane z żydowską historią miasta. Trasa zakończyła się na terenie getta z czasów II wojny światowej – obecnym Skwerze Pamięci Żydów Otwockich. Tam Monika Czub zaprezentowała najnowsze lokalne upamiętnienie – kamień pamięci postawiony w 75. rocznicę deportacji otwockich Żydów.

Spotkanie w Otwocku dało studentom AUP okazję do poznania praktycznego wymiaru pamięci Zagłady w Polsce. Dzięki eksperckiej wiedzy Moniki Czub mogli oni dotknąć historii miejsca, które we wspomnieniach żyje do dziś.