• Wymiana z American Jewish Comittee

    Dialog na szczycie

Odbywający się od ponad dwudziestu lat Polsko-Żydowski Program Wymiany organizowany jest przez Forum Dialogu i jedną z najważniejszych organizacji żydowskich w Stanach Zjednoczonych, American Jewish Committee. W jego ramach co roku grupa polskich liderów opinii publicznej poznaje amerykańskie środowiska żydowskie, w Polsce zaś gościmy delegacje przedstawicieli władz AJC z różnych regionów USA.

Program stanowi niepowtarzalną okazję dla przedstawicieli polskich środowisk opiniotwórczych – dziennikarzy, naukowców, artystów, biznesmenów i liderów organizacji pozarządowych – żeby poznać American Jewish Committee, specyfikę jego działania, a co najważniejsze – spojrzeć na stosunki polsko-żydowskie z perspektywy amerykańskich Żydów. Podczas tygodniowego pobytu w USA delegacja odwiedza Waszyngton, Boston i Nowy Jork. Uczestnicy rozmawiają z politykami o relacjach polsko-amerykańskich, analizują, jaki jest wizerunek Polaków w USA, w jaki sposób mówi się i uczy w szkołach o historii, Holokauście. Zastanawiają się, jak będą wyglądać stosunki polsko-żydowskie i polsko-amerykańskie w przyszłości i co możemy zrobić, by były jak najlepsze.

Również co roku grupa liderów AJC odbywa taką niezwykłą podróż do Polski. Staramy się rozszerzyć pryzmat, przez jaki Polska jest często postrzegana w środowiskach żydowskich w USA, a który często ogranicza się do czasu Holokaustu i antysemityzmu. Chcemy pokazywać obraz szczery – bez upiększeń, ale też bez kreślenia go czarnymi barwami. Dla członków AJC tydzień spędzony w Polsce to okazja odkrycia współczesnego oblicza kraju, lepszego zrozumienia polsko-żydowskich relacji.

To wszystko dzięki licznym spotkaniom z ekspertami i zwiedzaniu Warszawy, Lublina, Krakowa i Rzeszowa oraz wizytom w miejscach pamięci w Auschwitz-Birkenau oraz w obozie zagłady w Bełżcu, którego nowy pomnik i muzeum powstały dzięki współpracy AJC z polskim rządem. Forum Dialogu zapoznaje ich także z liderami społeczności żydowskiej, która dziś mieszka w Polsce. Przybliża gościom historię polskich Żydów, a także prezentuje instytucje, które szczególnie dbają o pamięć żydowską i rozwój stosunków polsko-żydowskich.

Zarówno wizyta polskiej delegacji w Stanach Zjednoczonych, jak przedstawicieli AJC w Polsce jest okazją do nieformalnych spotkań między uczestnikami delegacji i alumnami programu wymiany. Podczas ponad dwudziestu lat trwania programu w tym wyjątkowym projekcie wzięło udział ponad trzysta osób z obu krajów. Dzięki temu budujemy zrozumienie między liderami społecznymi w obu krajach, przekonujemy o znaczeniu polsko-żydowskiego dialogu w dzisiejszym świecie i tworzymy osobiste więzi między członkami obydwu ważnych organizacji

fot. A.Chrabołowska, M.Halaczek, Z.Radzik

Ten wyjazd jest kopalnią wiedzy na przykład o tym, jak prowadzić prawdziwy lobbing w ramach promowania swoich interesów. Można się wiele dowiedzieć o odczuciach Żydów mieszkających w Stanach Zjednoczonych, a przez to nauczyć się tolerancji wobec tych, którzy czasem postrzegają nas niechętnie.

Katarzyna Kolenda-Zaleska, dziennikarka TVN 24, uczestniczka programu w 2009 r.

Bardzo się cieszę, że wziąłem udział w programie. Największe wrażenie zrobiło na mnie społeczne zaangażowanie świeckich liderów z Amerykańskiego Komitetu Żydowskiego – to, że poważni biznesmeni poświęcają tak wiele swego cennego czasu, służąc pro publico bono swej społeczności i sprawom ważnym dla Żydów.

prof. Dariusz Stola, dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, uczestnik programu w 2012 r.

Byłem pod wrażeniem zainteresowania współczesnych Polaków żydowska historią. Będę entuzjastycznie namawiał do wyjazdów do Polski i dzielił się ze znajomymi w Stanach Zjednoczonych moimi pozytywnymi wrażeniami z tej podróży.

Bruce Lane, członek the National Board of Governors of the American Jewish Committee, uczestnik programu w 2011 r.

Wydarzenia