Siedlce

Odbudowujemy więzi

Wizyta przedstawicieli społeczności żydowskiej z Izraela

maj 2015

W maju 2015 r. Forum Dialogu gościło delegację z Izraela. Uczestnicy brali udział w intensywnym programie wizyty, podczas której zwiedzili Warszawę, Siedlce, Łódź, Kraków oraz Miejsce Pamięci i Muzeum w Oświęcimiu. Grupa spotkała się w Siedlcach z uczniami i nauczycielami biorącymi udział w programie Szkoła Dialogu, którzy oprowadzili gości po miejscach związanych z żydowską historią swojego miasta. Wycieczka ta miała szczególne znaczenie dla Erez Shani, której rodzina pochodzi właśnie z Siedlec. Swoje doświadczenie z wizyty opisała w artykule dziennikarka Yael Golan Seligman, jedna z uczestniczek:

„Poruszające było dla nas spotkanie z młodymi, nieżydowskimi uczniami, którzy biorą udział w edukacyjnym projekcie Forum. Oprowadzili nas po ulicach swojego miasta, po Siedlcach, i opowiedzieli o żydowskiej historii miasta – to owoc ich badań i rozmów z członkami rodziny i starszymi mieszkańcami.

Pokazali nam miejsce, gdzie stała synagoga i żydowska szkoła, zabrali nas również do muru, który według nich wyznaczał granicę getta.

Podążaliśmy za nimi zafascynowani, podzielając ich entuzjazm. Kiedy rozmawiałam z niektórymi z nich, wciąż się zastanawiałam, dlaczego ich to w ogóle obchodzi, i dlaczego możliwe jest to teraz? Młode kobiety, które są trzecim i czwartym pokoleniem po zakończeniu wojny dokonują czegoś historycznego. Powoli zdałam sobie sprawę, jak to wszystko było podobne, i ile pracy czeka trzecie pokolenie w przywracaniu pamięci i historii przemilczanej przez ich rodziców i dziadków. To ostatnie pokolenie, które może zwrócić się z pytaniami do tych, którzy żyli w tych krytycznych czasach.”