Sierpc

Odbudowujemy więzi

Wizyta Heidi Urich oraz Douglasa i Janine Cohenów

sierpień 2018

W sierpniu 2018 roku odbyło się spotkanie Heidi Urich oraz Douglasa i Janine Cohen z uczennicami Szkoły Dialogu z Sierpca. Heidi i Douglas są potomkami sierpeckich Żydów oraz zaangażowanymi genealogami, którzy odwiedzali Polskę w ramach 38th IAJGS International Conference on Jewish Genealogy – największej światowej konferencji poświęconej genealogii żydowskiej, zorganizowanej w 2018 roku w Warszawie.

Goście mieli okazję zapoznać się z przygotowanymi specjalnie dla nich materiałami: szczegółowym przedwojennym planem miasta i archiwalnymi dokumentami dotyczącymi ich rodzin. Po powitaniach i krótkim zapoznaniu w szkole uczennice rozpoczęły spacer śladami żydowskiego dziedzictwa Sierpca, której scenariusz przygotowały w ramach udziału w programie Szkoła Dialogu.

Na trasie spaceru znalazł się dom Abrahama Neumanna (malarza, który studiował pod kierunkiem Jacka Malczewskiego), dom rabina, miejsce, w którym stała synagoga, teren po getcie oraz cmentarz, gdzie uczestniczki i uczestnicy zapalili znicze.

To, co zrobiło na gościach wielkie wrażenie, to zaangażowanie lokalnej społeczności w odszukanie archiwalnych informacji dotyczących rodzin gości. Uczennice zaskoczyły ich wieloma nowymi informacjami uwzględniając na trasie spaceru działki, na których stały domy rodzinne ich przodków. Goście mieli okazję uzupełnić te historie swoimi rodzinnymi opowieściami.


Darczyńcy

Program współfinansowany przez Malka and Pinek Krystal Scholarship Fund.


Wizyta Heidi Urich

sierpień 2013

W niedzielę 25 sierpnia 2013 Prezes Jewish Genealogical Society of Greater Boston, Heidi Urich, której przodkowie mieszkali w Sierpcu, odwiedziła wraz z mężem Szkołę Dialogu w tej miejscowości.

Gości przywitali uczniowie, którzy brali udział w programie edukacyjnym Forum Dialogu jesienią 2012 roku oraz grono nauczycielskie. Wspólnej wycieczce śladami przedwojennych żydowskich mieszkańców Sierpca towarzyszyli dyrektor szkoły ks. Stanisław Zarosa SAC, Tomasz Krukowski z Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta Sierpca oraz nauczycielka historii Dorota Ossowska, która była opiekunką projektu Szkoła Dialogu.

Heidi Urich była wzruszona spotkaniem.

Powiedziała: „Grupa uczniów gimnazjum pokazała mi budynek, w którym dawniej znajdowała się żydowska biblioteka, dom w którym mieszkał miejscowy rabin oraz budynek po żydowskiej szkole. Zaprowadzili mnie również do miejsca, gdzie znajdowała się piękna drewniana synagoga zniszczona przez nazistów oraz dawne granice getta. Pod pomnikiem upamiętniającym ofiary Holokaustu, znajdującym się na żydowskim cmentarzu, młodzież zapaliła znicze, które przyniosła ze sobą. Zaimponował mi wysoki poziom przygotowanej wycieczki, jak również duma uczniów z możliwości zaprezentowania mi tego, co odkryli na temat historii swojego miasta. Wszystko to nie byłoby możliwe bez programu Szkoła Dialogu”.

Wizyta edukatorów Facing History and Ourselves

maj 2014

W maju 2014 Forum zorganizowało wizytę równocześnie w pięciu Szkołach Dialogu, położonych w Błoniu, Grójcu, Radzyminie, Sierpcu oraz Sokołowie Podlaskim, dla przedstawicieli amerykańskiej organizacji Facing History and Ourselves. W szkołach nasi trenerzy poprowadzili warsztaty integracyjne, uczniowie zaś oprowadzili swoich gości po miejscach związanych z dziedzictwem żydowskim ich miejscowości.