• Forum Dialogu

    Odbudowujemy więzi

19 stycznia 2022 roku odbyła się premiera książki Patrycji Dołowy pt. „Skarby. Poszukiwacze i strażnicy żydowskiej pamięci”. Autorka – pisarka, artystka multimedialna, działaczka społeczna, popularyzatorka nauki i sztuki – na pomysł napisania „Skarbów” wpadła w 2017 roku, kiedy została poproszona o pomoc w poszukiwaniu korzeni przez swoja przyjaciółkę, amerykańską Żydówkę i artystkę Michelle Levy. Podczas wspólnej podróży spotkała wiele Polek i Polaków, którzy dbają o pamięć o żydowskiej historii i dziedzictwie. Właśnie ich opowieści zestawione z doświadczeniami Żydów i Żydówek odwiedzających Polskę śladem rodzinnych historii składają się na „Skarby”.

Wśród bohaterów i bohaterek książki są członkowie i członkinie naszej sieci Liderów Dialogu: Marek Chmielewski z Orli, Karolina i Piotr Jakoweńko

z Będzina, Ireneusz Socha z Dębicy, Jacek Koszczan z Dukli, Kamila Klauzińska ze Zduńskiej Woli, Krzysztof Przybyłowicz z Biecza, Marek Kołcon z Zamościa, Mirosław Skrzypczyk ze Szczekocin, Sławomir Chwaściński z Radoszyc, Urszula Antosz-Rekucka z Mszany Dolnej, Wojciech Mszyca z Żarek i Wojciech Mazan z Ostrowca Świętokrzyskiego. Ich osobiste opowieści stają się częścią wielowątkowej historii wzajemnie przenikających się losów ludzi z przeszłości i czasów współczesnych oraz ich „skarbów” – osobistych przedmiotów i rodzinnych pamiątek, które po dekadach zmuszają nas do przemyślenia skomplikowanych kwestii konfrontowania się ze śladami utraconego, a niegdyś tętniącego życiem świata.