• Co nowego

    w Forum Dialogu?

Członkowie rodziny Jablon – potomkowie siedleckich Żydów odwiedzili II Liceum Ogólnokształcące z oddziałami dwujęzycznymi im. Królowej Jadwigi w Siedlcach. Przyjazd gości do Polski zorganizowały Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, wnuczka Sprawiedliwej wśród Narodów Świata Zofii Olszakowskiej i Judith Greenberg z Nowego Jorku.

Cypora Jabłoń, Zofia Olszakowska i Irena Zawadzka były najbliższymi przyjaciółkami z przedwojennego gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Siedlcach. Ich rodziny połączyła także tragiczna historia drugiej wojny światowej. Podczas wojny Cypora z mężem Jakobem i malutką córeczką Rachelą trafili do getta w Siedlcach. Zdając sobie sprawę z tego, co czeka siedleckich Żydów, Cypora jesienią 1942 r. wyszła z getta ze swoja 11 miesięczną córeczką i ukryła ją u rodziny Zawadzkich. Sama wróciła do getta, gdzie pisała pamiętnik obrazujący los społeczności żydowskiej w Siedlcach. Cypora, jej mąż i pozostali członkowie rodziny zginęli podczas Zagłady i tylko mała Rachela przeżyła wojnę dzięki staraniom Zofii Olszakowskiej i rodziny Zawadzkich.

Po wojnie Rachela zamieszkała w Izraelu u swojego stryja, brata Cypory, ale utrzymywała kontakt z Zofią i Ireną, jej przyszywanymi matkami. Więzi przyjaźni przełożyły się także na następne pokolenia: wpierw listownie, potem na żywo, wnuczka Sprawiedliwej – Zuzanna Rudzińska-Bluszcz i kuzynka Ocalałej – Judith Greenberg, również stały się bliskimi przyjaciółkami.

Dzięki staraniom Zuzanny i Judith, 17 członków rodziny Jablon ze Stanów Zjednoczonych, Kolumbii, Izraela i Włoch, przyjechało do Siedlec aby poznać miasto swojego pochodzenia razem z uczestnikami programu Szkoła Dialogu. Podczas prelekcji dla klas pierwszych i drugich Liceum, Judith i Zuzanna opowiedziały historię łączącą ich rodziny i pokazały przedwojenne fotografie z Gimnazjum im. Królowej Jadwigi. Potem, już w gronie grupy projektowej „Po Śladach” i gości z zagranicy, odbyły się warsztaty integracyjne i wspólny spacer po Siedlcach zakończony wizytą na cmentarzu żydowskim. Uczniowie- absolwenci programu Szkoła Dialogu wcielili się w rolę przewodników po swoim mieście i dzielili się swoimi doświadczeniami z odkrywania historii siedleckich Żydów. Dzięki wiedzy, empatii i niezwykłemu zaangażowaniu uczniów z siedleckiej Królówki, dzień spędzony z uczniami był dla gości jednym z ważniejszych doświadczeń ich wizyty w Polsce.

fot. H.Gospodarczyk, J.Greenberg