Wadowice

Odbudowujemy więzi

Spotkanie z uczestnikami wizyty studyjnej z USA

grudzień 2012

Jednym z elementów wizyty studyjnej liderów społeczności żydowskich ze Stanów Zjednoczonych zorganizowanej przez Forum Dialogu w grudniu 2012 roku było spotkanie z uczestnikami Szkoły Dialogu. 6 grudnia uczestnicy wizyty odwiedzili absolwentów programu – młodzież z Zespołu Szkół nr 1 w Wadowicach. Spotkanie było nie tylko okazją dla gości do obserwacji programu Szkoła Dialogu w praktyce, ale też szansą dla wadowickich uczniów na poznanie wielu ciekawych osób uczestniczących w wizycie.

Spotkanie rozpoczęło się od słodkich mikołajkowych upominków, które zaskoczyły nie znających tej tradycji gości. Po warsztatach umożliwiających wzajemne zapoznanie do uczniów dołączyli goście ze strony władz lokalnych – pani wicestarosta oraz przedstawicielka Kuratorium Oświaty, których wystąpienia umilały słynne wadowickie kremówki.

Po warsztacie uczniowie oprowadzili gości po Wadowicach śladami społeczności żydowskiej. Wspólnie odwiedzili także cmentarz żydowski, gdzie goście poznali jego społecznych opiekunów – wolontariuszy zajmujących się utrzymaniem kirkutu. Spotkanie z nimi wywarło na uczestnikach duże wrażenie. Dzięki biorącemu udział w wizycie studyjnej kantorowi pod koniec wizyty na cmentarzu odmówiono kadisz.

Uczestnicy wizyty po jej zakończeniu uznali spotkanie w Wadowicach za jeden z najważniejszych fragmentów ich pobytu w Polsce. Słowami jednego z gości: „To jest to, o co w tym wszystkim chodzi. To było zaangażowanie. Dialog. Wymiana. To był faktyczny początek zrozumienia”.