• Co nowego

    w Forum Dialogu?

Po latach zawieszenia naszych spotkań w dużych grupach na żywo, wizyt studyjnych i konferencji, wreszcie nadszedł czas na powrót do rozmów twarzą w twarz. Za nami pierwsze seminarium poświęcone pamięci o Zagładzie, współorganizowane przez Instytut Jad Waszem i Forum Dialogu, które odbyło się w Jerozolimie. W seminarium uczestniczyła grupa 19 osób zajmujących się relacjami chrześcijańsko-żydowskimi oraz upamiętnieniem społeczności żydowskiej w Polsce.

Program koncentrował się na pamięci o Zagładzie we współczesnym Izraelu oraz 80. rocznicy Akcji Reinhardt. Uczestnicy mieli okazję wysłuchać wielu wykładów prowadzonych przez wybitnych ekspertów, jak choćby prof. Yehuda Bauer czy Ophir Yarden, spotkać się z Ocalałymi z Zagłady Aloną Frankel i Jakubem Wekslerem-Waszkinelem, a także przedstawicielami Drugiego Pokolenia. Wizyta była okazją do poznania izraelskiego dyskursu o Zagładzie, zapisanego także w przestrzeni – uczestnicy zwiedzali pod tym kątem Jerozolimę i Tel Awiw oraz przestrzeń Kampusu Jad Waszem. Wyjazd był także wyjątkową okazją do uczestnictwa w oficjalnych obchodach Jom HaSzoa, które odbyły się w Jad Waszem.

Zapytani o swoje wrażenia z seminarium, uczestnicy i uczestniczki podkreślali nie tylko, jak ważne było dla nich poznanie izraelskiej perspektywy („To był czas poznawania nieznanych obszarów w badaniach nad Holokaustem, ale też zderzania się z inną narracją na ten temat. Wreszcie to był czas niezwykłych spotkań, rozmów z tymi, którym dziedzictwo polskich Żydów nie jest obce”), ale także jak bardzo doceniają okazję do spotkania z innymi polskimi aktywistami: „Ten wyjazd utwierdził mnie w przekonaniu, że to, co robię, ma sens, jest ważne. A świadomość, że właśnie z takich małych, lokalnych projektów budujemy wspólnie ogólnopolską mapę dialogu, daje niesamowitą energię do dalszych działań”.

W 2022 roku program współfinansowany jest przez Dutch Jewish Humanitarian Fund oraz Fundację Orange.