• Co nowego

    w Forum Dialogu?

Dla organizacji takiej jak nasza, która realizuje swoją misję w oparciu o bezpośrednie spotkania i rozmowy, czas pandemii jest prawdziwym wyzwaniem. Jednak mimo narzuconych ograniczeń Forum nie traci z oczu tego, co jest ważne w naszej pracy.

Okres izolacji stał się dla nas okazją do zacieśnienia więzi z naszymi Przyjaciółmi i uczestnikami naszych programów w Polsce, Izraelu i USA, z którymi od kwietnia tego roku regularnie widzimy się na międzynarodowych spotkaniach online. Nasi zagraniczni przyjaciele i odbiorcy mają okazję uczestniczyć w zoomach przybliżających nasze działania, m. in. poznać bliżej Liderów Dialogu, czy poznać historie spotkań potomków z mieszkańcami miejscowości ich przodków.

W czerwcu ruszyliśmy także z cyklem spotkań polskojęzycznych, przeznaczonych dla osób związanych z naszymi programami Liderzy Dialogu, Wspólne Dziedzictwo i Szkoła Dialogu. Do tej pory odbyły się spotkania z wyjątkowymi gośćmi, takimi jak prof. Dariusz Stola czy George Elbaum – Ocalały z Zagłady, który podzielił się swoją historią oraz tym, dlaczego tak ważne jest dla niego, aby opowiadać o niej młodzym ludziom. Zorganizowaliśmy także spotkanie wokół wystawy czasowej “Tu Muranów” w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Jej współtwórcy – prof. Jacek Leociak i Zofia Waślicka-Żmijewska – opowiedzieli o założeniach wystawy, pracy z obiektami archeologicznymi znalezionymi podczas budowy Muzeum Polin oraz o działaniach artystycznych w ramach wystawy.

Spotkania są nie tylko okazją do przybliżania naszych działań i ważnej dla nas problematyki uczestnikom programów, ale też do do lepszego poznania się, wzajemnej inspiracji i wymiany doświadczeń. To też wyjątkowa przestrzeń, w której przypominamy sobie o tym, co nas łączy, czyli wspólna wrażliwość na sprawy związane z relacjami polsko-żydowskimi.