Błonie

Odbudowujemy więzi

Spotkanie z Georgem Elbaumem

czerwiec 2017

W czerwcu 2017 roku do Polski przyjechał George Elbaum, Ocalały z Zagłady, wraz ze swoją żoną Mimi, synem Jordanem i synową Rebeccą. W czasie swojego pobytu w Polsce odwiedzili oni absolwentów Szkół Dialogu z mazowieckich miejscowości, w tym uczniów Gimnazjum nr 2 im. Św. M.M. Kolbego w Błoniu, gdzie nauczycielką jest Dorota Berlińska, lokalna Liderka Dialogu.

Trudno rozmawiać z młodzieżą o Zagładzie szczerze, ale też z wyczuciem. Niemniej urodzony w Warszawie George Elbaum opanował tę sztukę do perfekcji.

Autor “Bez wczoraj, bez jutra. Migawki z dzieciństwa w czasie Zagłady”, wydanej po polsku przy pomocy Forum Dialogu, historią swojego dzieciństwa w czasie wojny oraz dalszych losów w poruszył publiczność i zainspirował ożywioną dyskusję.

Podczas lektury książki uczniowie dowiedzieli się, że ich gość uwielbia słodycze – z tej okazji obdarowali go ręcznie robionymi kubeczkami wypełnionymi marcepanem, podobno jego ulubionym przysmakiem.

Zapraszamy do obejrzenia relacji ze spotkań George’a Elbauma w Grójcu, Błoniu i Mszczonowie:

Darczyńcy

Program współfinansowany przez Malka and Pinek Krystal Scholarship Fund.

Wizyta World Presidents Organization i Young Presidents Organization

kwiecień 2015

24 kwietnia 2015 r. uczniowie i uczennice Gimnazjum nr 2 w Błoniu, zwycięzcy Szkoły Dialogu 2013 spotkali się z 23-osobową grupą przedstawicieli World Presidents Organization i Young Presidents Organization. Po krótkich warsztatach integracyjnych młodzież z Błonia, zarówno ta biorąca udział w projekcie od początku jak i uczniowie, którzy w 2015 roku przyłączyli się do projektu zabrali gości na wycieczkę śladami błońskich Żydów.

Chaja Łaja, żydowska dziewczynka, której przedwojenne i wojenne losy udało się uczniom odtworzyć, stała się przewodniczką po Błoniu z dawnych czasów. Młodzież pokazała swoim gościom gdzie stała kiedyś synagoga i inne ważne miejsca dla żydowskiej społeczności. Opowiedziała o tragicznej miłości religijnej żydówki i chrześcijanina, o której rozpisywały się przedwojenne gazety lokalne. Dla uczniów, którzy niedawno dołączyli do projektu była to pierwsza szansa, żeby sprawdzić się jako przewodnicy w praktyce. Próbę przeszli znakomicie!

Wizyta Facing History and Ourselves

maj 2014

W poniedziałek 12 maja 2014 uczniowie Gimnazjum nr 2 im. Św. M.M. Kolbego w Błoniu spotkali się z delegacją zarządu amerykańskiej organizacji edukacyjnej Facing History and Ourselves. O tym spotkaniu Steve Becton z Facing History and Ourselves pisał następująco:

„Wszyscy potrzebowaliśmy dziś nadziei i inspiracji. Wiedziałem, że to nadejdzie wraz z dniem spędzonym ze uczniami. Kiedy przyjechaliśmy do szkoły, widać było, że gimnazjaliści są podekscytowani i zdenerwowani. Nie mieli pojęcia, że tak wielu z nas liczyło, że podniosą nas na duchu. Nie rozczarowali. Ta niesamowita młodzież, wciąż ucząca się języka angielskiego, odważnie i z dumą oprowadziła nas po swoim mieście pokazując najważniejsze miejsca należące przed wojną do Żydów. Najbardziej uderzyło mnie, że ta chrześcijańska, polska młodzież traktowała opowieść o Żydach z taka dbałością, jakby zdawała sobie sprawę, że to także ich historia”.

fot. Z.Radzik