Brzesko
Odbudowujemy więzi
październik 2017
Historia Brzeska nieodłącznie związana jest z losami jej żydowskiej społeczności – na przełomie wieków XIX i XX burmistrzem miasta był nawet jej członek, Henoch Klopholz. Pod koniec października 2017 roku, celem poznania jego bogatej historii, małopolskie Brzesko odwiedziła grupa osób z synagogi Park Avenue z Nowego Jorku. W rolę gospodarzy spotkania wcielili się absolwenci Szkoły Dialogu 2016 – uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Brzesku.
Wizyta w szkole było okazją do szczerych rozmów pomiędzy brzeską młodzieżą i jej żydowskimi gośćmi. Wszyscy uczestnicy spotkania wzięli udział w prowadzonym przez trenerkę Forum Dialogu warsztacie integracyjnym. Uczniowie przyjęli także grupę samodzielnie przygotowanym poczęstunkiem, który umilił wszystkim wolny czas przed wyjściem na wycieczkę po mieście.
Spotkanie nie odbyło się jedynie w murach szkolnych – pomimo deszczowej pogody brzescy licealiści zaprosili też gości na przetłumaczony na język angielski autorski spacer śladami żydowskiej społeczności swojego miasta. Praca, którą wykonali w ciągu cyklu warsztatów Szkoły Dialogu, zrobiła ogromne wrażenie na gościach. Mogli oni usłyszeć od uczniów przeróżne lokalne historie – o zachowanych domach modlitwy, mykwie, rynku i cmentarzu żydowskim – wszystko to w miejscach, gdzie rozkwitało przed II wojną światową życie brzeskich Żydów. Spacer zakończył się przy nowopowstałym pomniku na cmentarzu żydowskim, upamiętniającym zbiorową mogiłę z czasów wojennych.
Tam uczniowie, w związku z nadchodzącym dniem Wszystkich Świętych, zapalili znicze, natomiast uczestniczący w spotkaniu rabin Neil Zuckerman odmówił modlitwę za zmarłych.
Chociaż grupa musiała szybko wracać do Krakowa, aby zdążyć na nadchodzący szabat, spotkanie na długo pozostanie w pamięci zarówno gości, jak i uczniów.