Brzesko

Odbudowujemy więzi

Wizyta grupy Park Avenue Synagogue z Nowego Jorku

październik 2017

Historia Brzeska nieodłącznie związana jest z losami jej żydowskiej społeczności – na przełomie wieków XIX i XX burmistrzem miasta był nawet jej członek, Henoch Klopholz. Pod koniec października 2017 roku, celem poznania jego bogatej historii, małopolskie Brzesko odwiedziła grupa osób z synagogi Park Avenue z Nowego Jorku. W rolę gospodarzy spotkania wcielili się absolwenci Szkoły Dialogu 2016 – uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Brzesku.

Wizyta w szkole było okazją do szczerych rozmów pomiędzy brzeską młodzieżą i jej żydowskimi gośćmi. Wszyscy uczestnicy spotkania wzięli udział w prowadzonym przez trenerkę Forum Dialogu warsztacie integracyjnym. Uczniowie przyjęli także grupę samodzielnie przygotowanym poczęstunkiem, który umilił wszystkim wolny czas przed wyjściem na wycieczkę po mieście.

fot. J.Machnowska

Spotkanie nie odbyło się jedynie w murach szkolnych – pomimo deszczowej pogody brzescy licealiści zaprosili też gości na przetłumaczony na język angielski autorski spacer śladami żydowskiej społeczności swojego miasta. Praca, którą wykonali w ciągu cyklu warsztatów Szkoły Dialogu, zrobiła ogromne wrażenie na gościach. Mogli oni usłyszeć od uczniów przeróżne lokalne historie – o zachowanych domach modlitwy, mykwie, rynku i cmentarzu żydowskim – wszystko to w miejscach, gdzie rozkwitało przed II wojną światową życie brzeskich Żydów. Spacer zakończył się przy nowopowstałym pomniku na cmentarzu żydowskim, upamiętniającym zbiorową mogiłę z czasów wojennych.

Tam uczniowie, w związku z nadchodzącym dniem Wszystkich Świętych, zapalili znicze, natomiast uczestniczący w spotkaniu rabin Neil Zuckerman odmówił modlitwę za zmarłych.

Chociaż grupa musiała szybko wracać do Krakowa, aby zdążyć na nadchodzący szabat, spotkanie na długo pozostanie w pamięci zarówno gości, jak i uczniów.