Grójec

Odbudowujemy więzi

Wizyta George’a Elbauma

czerwiec 2017

W czerwcu 2017 roku do Polski przyjechał George Elbaum, Ocalały z Zagłady, wraz ze swoją żoną Mimi, synem Jordanem i synową Rebeccą. W czasie swojego pobytu w Polsce odwiedzili oni absolwentów Szkół Dialogu z mazowieckich miejscowości, w tym uczniów Publicznego Gimnazjum im. Prymasa Tysiąclecia w Grójcu, gdzie nauczycielką jest Małgorzata Andrychowicz, grójecka Liderka Dialogu.

Trudno rozmawiać z młodzieżą o Zagładzie szczerze, ale też z wyczuciem. Niemniej urodzony w Warszawie George Elbaum opanował tę sztukę do perfekcji. Autor “Bez wczoraj, bez jutra. Migawki z dzieciństwa w czasie Zagłady”, wydanej po polsku przy pomocy Forum Dialogu, historią swojego dzieciństwa w czasie wojny oraz dalszych losów w poruszył publiczność i zainspirował ożywioną dyskusję.

Podczas lektury książki Grójeccy uczniowie dowiedzieli się, że ich gość uwielbia słodycze – z tej okazji upiekli dla niego domowy sernik. Następnie zaprosili gości na wycieczkę śladami grójeckich Żydów przygotowaną przez uczniów w ramach programu Szkoła Dialogu.

Zapraszamy do obejrzenia relacji ze spotkań George’a Elbauma w Grójcu, Błoniu i Mszczonowie, która dostępna tutaj.


Darczyńcy

Program współfinansowany przez Malka and Pinek Krystal Scholarship Fund.

Spotkanie z grupą Marszu Żywych z Wielkiej Brytanii

kwiecień 2015

W poniedziałek 13 kwietnia młodzież z Publicznego Gimnazjum im. Prymasa Tysiąclecia w Grójcu wzięła udział w niezwykłym spotkaniu. Do szkoły przybyła grupa 41 gości z Wielkiej Brytanii, w tym studenci London Business School, a także potomkowie żydowskich mieszkańców przedwojennej Polski. Grupa przyjechała do Polski aby uczestniczyć w Marszu Żywych, który odbywał się 16 kwietnia. Uczniowie przygotowali prezentację przedstawiającą ich projekt zrealizowany w ramach Szkoły Dialogu.

Na koniec spotkania jeden z gości powiedział: „W czasie takich spotkań – jak to dzisiejsze – odkrywamy, że choć mieszkamy w różnych miejscach na świecie, to jesteśmy TACY SAMI – i to jest piękne. Ale jednocześnie jesteśmy RÓŻNI – i to dopiero jest fascynujące! Jestem Żydem i jestem dumny, że nim jestem – wielu Żydów tak czuje. Podobnie zapewne mają Polacy – mogą być dumni z tego, kim są. Bo każdy z nas pragnie być KIMŚ, gdzieś przynależeć.”