Kutno

Odbudowujemy więzi

Wizyta rodziny Goldmanów 

lipiec 2016

Richard Goldman razem z dwójką dorosłych dzieci przyjechał do Kutna z odległego Baltimore, aby zwiedzić miasto, z którego pochodzi jego rodzina i odnaleźć rodzinne korzenie. Forum pomogło zorganizować spotkanie w lokalnej bibliotece, podczas którego Richard i jego dzieci mieli okazję porozmawiać z Bożeną Gajewską z TPZK (Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej), Magdaleną Konczarek, dyrektorem kutnowskiej biblioteki i lokalnymi działaczami, oraz podzielić się informacjami na temat miasta i jego żydowskiej przeszłości. W planach jest dalsza współpraca.

Spotkanie to było bardzo ważne dla wszystkich, również dla nas w Forum, ponieważ naszą misją jest właśnie tworzenie takich więzi. Zapraszamy do obejrzenia krótkiej relacji lokalnych mediów z wizyty Richarda i jego dzieci w Kutnie.

Wizyta liderów amerykańskiej społeczności żydowskiej 

październik 2011

Pod koniec października 2011, Forum Dialogu gościło liderów amerykańskiej społeczności żydowskiej. Oprócz Warszawy, Krakowa i Oświęcimia goście odwiedzili również Kutno, miasto na północ od Łodzi, ważny ośrodek społeczności żydowskiej przed wojną i rodzinne miasto jednej z uczestniczek, Irene Pletki.

Uczestnicy delegacji spotkali się z uczniami II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza, którzy wiosną 2011 wzięli udział w programie edukacyjnym Forum – Szkole Dialogu. Po zapoznawczym warsztacie, zaproszeni kutnowscy aktywiści opowiedzieli o działaniach realizowanych w mieście na rzecz upamiętniania przedwojennej społeczności żydowskiej. Grażyna Baranowska z Miejskiej Biblioteki Publicznej przedstawiła założenia realizowanego cyklicznie Festiwalu Szaloma Asza, a Janusz Pawlak opowiedział o swojej  publikacji na temat historii kutnowskiej społeczności żydowskiej. Na koniec licealiści poprowadzili amerykańskich gości śladami kutnowskich Żydów. Trasa wiodła z Liceum Kasprowicza do centrum miasta, gdzie mieściła się synagoga, na ulicę Mickiewicza, aż do cukrowni ,,Konstancja”, na terenie której znajdowało się getto. Była to niezwykła, żywa lekcja historii.