• Spotkania

    Odbudowujemy więzi

Spotkanie z Georgem Elbaumem

marzec 2018

Marzec 2018 roku był okazją do spotkań uczniów Szkoły Dialogu z trzech miejscowości z Georgem Elbaumem, urodzonym w Warszawie Ocalałym z Holokaustu, autorem „Bez wczoraj, bez jutra. Migawek z dzieciństwa w czasie Zagłady” – gościem specjalnym Gali Szkoły Dialogu 2017.

W czasie spotkania w Szkole Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Mińsku Mazowieckim – Szkole Dialogu 2015 (wówczas pod nazwą Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II) zgromadzeni uczniowie mogli wysłuchać osobistej historii gościa – narodzin w przedwojennej Warszawie, utraty ojca-oficera polskiej armii, szukania schronienia poza gettem w podwarszawskich wsiach, powojennego życia z matką w zniszczonej Polsce, aż po wyjazd do Stanów Zjednoczonych w wieku 11 lat i dekady zmagań ze wspomnieniami czasów Zagłady.

Spotkanie to bardzo poruszyło publiczność i zainspirowało spontaniczne przemówienie dyrektora Szkoły, pana Grzegorza Wyszogrodzkiego.

W poruszających słowach dyrektor wezwał zgromadzonych uczniów do dzielenia się usłyszaną opowieścią ze swoimi najbliższymi. Jak powiedział, to uczniowie mają największą szansę na zmianę świata, ponieważ podejmują decyzje kierując się sercem, a nie korzyściami finansowymi czy osobistymi – tak, jak często robią to dorośli. Poprosił uczniów, aby zastanowili się, czy byliby na tyle odważni, aby przyjąć pod swój dach niewinne dziecko, którego winą według prześladowców było jego pochodzenie. Powiedział też, że gdyby historia ludzkości była mniej okrutna, przed nimi stałby nie George, a Jerzy, „nasz Jurek”. Słowa dyrektora wywarły ogromne wrażenie na gościu, a uczniowie i uczennice przez ponad godzinę ustawiali się w kolejce po autograf George’a Elbauma na własnym egzemplarzu jego książki.

Darczyńcy

Program współfinansowany przez Malka and Pinek Krystal Scholarship Fund.