Pińczów

Odbudowujemy więzi

Wizyta edukatorów z Facing History and Ourselves

czerwiec 2013

W ramach współpracy Forum Dialogu z jedną z największych amerykańskich organizacji edukacyjnych, Facing History and Ourselves, w dniach 17–24 czerwca 2013 roku gościła w Polsce delegacja żydowskich nauczycieli i edukatorów ze Stanów Zjednoczonych. Do najważniejszych punktów programu należało spotkanie gości z uczniami Liceum Ogólnokształcącego w Pińczowie – absolwentami Szkoły Dialogu 2013.

Licealiści zaprezentowali grupie edukatorów żydowską historię Pińczowa sięgającą drugiej połowy XVI wieku. Zaprosili także gości na spacer po swoim mieście śladami pińczowskich Żydów, który wcześniej przygotowali dla swoich kolegów w ramach warsztatów Szkoły Dialogu. Uczniowie-przewodnicy pokazali gościom miejsce pozostałe po żydowskim cmentarzu, odrestaurowaną synagogę z murem zbudowanym z odzyskanych fragmentów macew. Dzielili się z nimi osobistymi historiami związanymi z losem żydowskiego dziedzictwa w Pińczowie.

Wizyta w Pińczowie, a przede wszystkim zaangażowanie, entuzjazm i szeroka wiedza pińczowskich absolwentów Szkoły Dialogu, wywarły duże wrażenie na edukatorach. Gości wyjątkowo poruszył też dobór słów używanych przez uczniów – mówienie o Żydach jako „naszych sąsiadach”, a o ich losach – „naszej historii”. W swoich komentarzach goście podkreślali jak bardzo wizyta przygotowana przez uczniów pińczowskiego Liceum zmieniła ich obraz relacji polsko-żydowskich.

Jak napisał uczestnik wizyty Jack Lipinsky: „Wszystko to, czego nauczyłem się w czasie tej wizyty, będę przekazywał dalej w ramach moich zajęć. Będę opowiadał moim uczniom o historiach, które usłyszałem, miejscach, które widziałem oraz emocjach, które czułem”.