Sieradz

Odbudowujemy więzi

Wizyta studyjna gości z USA i Australii

grudzień 2014

W grudniu 2014 roku żydowscy liderzy o polskich korzeniach ze Stanów Zjednoczonych, Australii i Izraela wzięli udział w wizycie studyjnej do Polski zorganizowanej przez Forum Dialogu. Wzięli udział w licznych spotkaniach, które pogłębiły ich wiedzę o polskiej historii i skomplikowaniu relacji polsko-żydowskich. Wśród uczestników wizyty byli między innymi Mary Slade, adwokatka z Melbourne, i Frank Hornstein, członek Izby Reprezentantów Stanu Minnesota.

Choć większość spotkań odbyła się w Warszawie i Krakowie, to nasi goście przyznali, że najważniejszym elementem ich wizyty było odwiedziny u uczniów Szkoły Dialogu w Sieradzu.

Uczestnicy wizyty studyjnej byli pod takim wrażeniem z uczniami liceum, że wieczorem, po spotkaniu, spontanicznie nagrali dla nich specjalne podziękowania. Zapraszamy do obejrzenia tych krótkich filmików oraz do lektury relacji Mary Slade:

Relacja Mary Slade o spotkaniu

W grudniu 2014 roku byłam gościem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP podczas wizyty studyjnej zorganizowanej przez Forum Dialogu. Wśród uczestników było sześć osób ze Stanów Zjednoczonych i Izraela, oraz ja z Australii.

Na początku pragnę zaznaczyć, że podróż ta była doświadczeniem, które odmieniło moje życie, w dużej mierze dzięki wizycie w Sieradzu. To właśnie tam urodziła się moja mama Mela Groch (Bryn), i tam, ku mojemu zaskoczeniu, zabrali nas organizatorzy wyjazdu z Forum. (Urodziłam się w Łodzi po II wojnie światowej, a w 1948 roku razem z rodzicami wyemigrowaliśmy do Melbourne w Australii.)

Technikum w Sieradzu brało udział w programie Szkoła Dialogu, dzięki któremu uczniowie odkrywali żydowskie korzenie i historię swojego miasta. Z entuzjazmem przywitali naszą grupę i bardzo cieszyli się, że mogą mnie poznać, jedyną córkę nadal żyjącej osoby pochodzącej z ich miasta.

Uczniowie dokonali szeroko zakrojonych poszukiwań, aby znaleźć zdjęcia cmentarza, synagogi i mykwy, które następnie powiesili na ścianach w klasie. Podczas spotkania wciąż padały pytania i odpowiedzi. Nasza wizyta była tak ciekawym wydarzeniem, że lokalni i regionalni reporterzy radia i telewizji czekali na nas kiedy rozpoczynaliśmy naszą wycieczkę po Sieradzu, po którym oprowadzali nas uczniowie. Spacer po starym mieście, a potem do miejsca i ulic getta było dla każdego niezwykle wzruszającym doświadczeniem.

Po raz pierwszy usłyszałam szczegóły likwidacji getta i deportacji Żydów do Chełmna. Wszyscy razem płakaliśmy, kiedy opowiadałam uczniom o tym, że moja babcia ze strony mamy oraz ciotki i ich dzieci były wśród deportowanych. Kiedy wszyscy ze łzami w oczach przytuliliśmy się, poczułam między nami bardzo silną więź.

Kolejnym zaskoczeniem był spacer do lokalnego kościoła, który znajduje się w pięknym, dużym ogrodzie. Tam spotkaliśmy się z księdzem, który zaprowadził nas do miejsca w ogrodzie, gdzie posadziliśmy drzewo pamięci naprzeciwko miejsca dawnej synagogi. Na tablicy upamiętniającej znajdował się następujący napis:

„Pamięci żydowskich kobiet i mężczyzn z Sieradza, którzy przez lata razem z chrześcijańskimi sąsiadami budowali i wpływali na rozwój miasta, a którzy zostali wydaleni i zamordowani z ludzkiej nienawiści.

Uczestnicy projektu Szkoła Dialogu oraz wizyty studyjnej zorganizowanej przez Forum Dialogu w grudniu 2014 roku.”

Nigdy nie zapomnę tego wzruszającego i ważnego dnia, kiedy stałam się świadkiem tego jak w miejscu, gdzie kiedyś panowała nienawiść i zniszczenie, teraz rośnie drzewo – symbol miłości i tolerancji, które będzie kwitnąć i rosnąć. Pragnę bardzo podziękować Forum Dialogu za ich nadzwyczajną pracę.