Sokołów Podlaski

Odbudowujemy więzi

Wizyta członków zarządu i pracowników Facing History and Ourselves

maj 2014

12 maja 2014 roku uczniowie Salezjańskiego Gimnazjum i Liceum im. H. Sienkiewicza w Sokołowie Podlaskim po raz kolejny wcielili się w rolę przewodników po żydowskiej historii swojego miasta. Tym razem odwiedziła ich grupa złożona z członków zarządu oraz pracowników Facing History and Ourselves – międzynarodowej organizacji zrzeszającej prawie 30 tysięcy edukatorów. Głównym celem organizacji jest walka z rasizmem, antysemityzmem oraz uprzedzeniami, a także wychowywanie w duchu demokracji.

Spotkanie gości z sokołowskimi absolwentami Szkoły Dialogu przebiegło w serdecznej atmosferze. Grupa zaciekawiona była doświadczeniem uczniów związanym z udziałem w warsztatach. Młodzież oprowadziła uczestników śladami sokołowskich Żydów – pełną informacji trasą opracowaną w ramach warsztatów Szkoły Dialogu. Entuzjazm zarówno młodzieży jak i gości przejawiał się w ciekawych tematach bezpośrednich rozmów podejmowanych również w trakcie wycieczki.

Wizyta gości z Australii

czerwiec 2013

Latem 2013 roku przybyła z wizytą studyjną do Polski 3-osobowa grupa z Sydney. Jedna z uczestniczek wizyty, pani Fay Sussman, jest żydowską artystką i działaczką społeczną urodzoną w Wałbrzychu po II wojnie światowej. Jako 4-latka wyjechała z Polski do Izraela, a następnie do Australii. Od kilku lat działa na rzecz porozumienia, dialogu i ocieplenia relacji polsko-żydowskich. Pozostali uczestnicy – Judy Menczel i Paul Green – realizują obecnie film dokumentalny o Fay Sussman i jej historii.

Australijscy goście odwiedzili uczniów z Salezjańskiego Gimnazjum i Liceum im. H. Sienkiewicza w Sokołowie Podlaskim, absolwentów Szkoły Dialogu 2013. Dołączyli do spaceru organizowanego przez młodzież dla mieszkańców Sokołowa i okolic. Z powodu ilości chętnych uczestnicy wycieczki musieli zostać podzieleni na dwie grupy. W jednej z nich znaleźli się goście z Sydney wraz z tłumaczką. Trasa wycieczki obejmowała m.in. miejsce kirkutu, domy rabinów, miejsce w którym niegdyś była synagoga i mykwa, teren getta, rynek przy którym mieszkała ludność żydowska.

Uczniowie zwrócili również uwagę na kwestię wykorzystania macew. W czasie wycieczki udało się także odnaleźć dom, przy drzwiach którego wciąż widoczny jest ślad po mezuzie. Wycieczka poprzedzona była pokazem nagranej wśród uczniów i uczennic sondy dotyczącej ich wiedzy i stosunku do Żydów.

Po wycieczce w szkole odbył się jeszcze poczęstunek i pokaz filmu podsumowującego cały projekt. Była to również okazja do przeprowadzenia wywiadów z gośćmi. Uczniów zaskoczyła pani Sussman, która odpowiadała na ich pytania w języku polskim. Swoją wizytę podsumowała słowami: „Najlepsza część wizyty w Polsce dla mnie to wszystko, co miało związek z młodymi ludźmi. I muszę przyznać, że ta wizyta (przyp. – w Sokołowie Podlaskim) była dla mnie najbardziej wyjątkowa. Nie mówię tego wcale po to, aby sprawić Wam przyjemność, ale dlatego, że w moim sercu czuję szczęście z powodu tego, co tutaj robicie”.