Sokołów Podlaski

Salezjański Zespół Szkół
im. Henryka Sienkiewicza

W Szkole Dialogu idealnie odnajdują się uczniowie z żyłką poszukiwaczy. Tropiciele, ciekawscy i ci, których nie zadawalają odpowiedzi z Wikipedii. To coś dla tych, którzy lubią podejmować wyzwania, nie boją się zajrzeć do piwnic, starych kamienic czy na podwórka, zapytać o wspomnienia nieznajomych, zajrzeć do zbiorów archiwum miejskiego. I dla tych, których nie zniechęcą zapisy w alfabecie hebrajskim, czy brak informacji w Google. Licealiści z Sokołowa Podlaskiego odkrywali miejsca związane z żydowską przeszłością miasta w ramach programu Szkoła Dialogu. Kiedy sami poznawaliśmy te miejsca, byłem zaskoczony, że jest ich aż tyle. Schowane są jednak w różnych zakamarkach – mówi Maciek, jeden z uczestników programu.

Istotnie zadziwiające jest to, że śladów kilkusetletniej obecności ludzi, którzy stanowili 40% mieszkańców, trzeba dziś szukać „w zakamarkach”. Żydzi przybyli do Sokołowa w początkach XVII wieku. W połowie wieku powstała tu pierwsza synagoga. Przy niej budowano kolejne budynki gminne – szpital i szkoły. Ulicę tę nazwano z czasem Bożniczą.

Przy tej ulicy na przestrzeni lat powstały cztery synagogi, które były własnością gminy, piąta znajdowała się przy ul. Rogowskiej i należała do osoby prywatnej. Sokołów był typowym wielonarodowym miasteczkiem pogranicza. Część środkowa i północna zajmowana była przez katolików, środkowo-zachodnia – przez Żydów, natomiast Rusini skupiali się wokół cerkwi. W początkach XX wieku ludność żydowska specjalizowała się głównie w wytwórstwie odzieży i handlu. W czasie II wojny światowej 28 września 1941 roku utworzono w Sokołowie getto, które swoim zasięgiem obejmowało ulice Piękną, Małą i Prostą. Stłoczono tam około 7 tysięcy osób. 30 września 1942 roku w czasie akcji likwidacyjnej na miejscu zamordowano około tysiąca osób, natomiast resztę wywieziono do obozu zagłady w Treblince. W Sokołowie budynek synagogi został zniszczony podczas wojny, dziś w jego miejscu stoi lokalne centrum handlowe. Na dawnym cmentarzu istnieje dziś park miejski; jedynie pomnik postawiony tam w 2009 roku świadczy o dawnym przeznaczeniu miejsca.

fot. M.Kruszewska, S.Ruszkowska

Podczas warsztatów z trenerkami Forum Dialogu okazało się jednak, że można znaleźć coś jeszcze. W czasie wycieczki próbnej uczniowie odkryli ślad po mezuzie na framudze drzwi jednego z domów. Ponadto dotarli do archiwalnych zdjęć miejscowości i wspomnień z okresu II wojny światowej. Podczas zajęć w szkole z ogromną energią uczestniczyli w ćwiczeniach prowadzonych przez trenerki. Dzięki swemu zaangażowaniu zdobyli zupełnie nową wiedzę na temat historii ich miasta i roli społeczności żydowskiej w przedwojennym Sokołowie. Menora, szabat, synagoga, mykwa, macewy to pojęcia, o których wiele się dowiedziałam. Dzięki zajęciom zyskałam dużą wiedzę, ale i miło spędziłam czas – mówi jedna z uczestniczek warsztatów.

W ramach projektu finałowego uczniowie przygotowali aż dwie wycieczki śladami Żydów z Sokołowa Podlaskiego – jedną dla uczniów swojej szkoły, a drugą dla chętnych mieszkańców Sokołowa Podlaskiego. Akcja promocyjna wydarzenia była zakrojona na szeroką skalę – mówiono o nim w regionalnym radiu, pisano w lokalnej prasie i w mediach internetowych. Wielkiego wsparcia udzielił uczniom Sokołowski Ośrodek Kultury.

Wycieczka rozpoczęła się od wyświetlenia filmu z sondy ulicznej, którą uczniowie przeprowadzili w trakcie przygotowywania projektu. Sonda dotyczyła wiedzy mieszkańców na temat ludności żydowskiej, która mieszkała w Sokołowie Podlaskim przed II wojną światową, oraz informacji o kulturze żydowskiej. Następnie uczestnicy odwiedzili takie miejsca jak pozostałości po młynie należącym przed wojną do rodziny żydowskiej, park, który znajduje się w miejscu starego cmentarza żydowskiego, budynek dawnej szkoły żydowskiej, miejsce, gdzie stała mykwa oraz miejsce dawnej synagogi, a także dom ostatniego sokołowskiego rabina i budynek przedwojennej gminy żydowskiej. Po wycieczce na terenie szkoły odbyła się gra terenowa, sprawdzająca zdobytą podczas wycieczki wiedzę. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali słodkie nagrody. Następnie każdy mógł spróbować pysznych dań przygotowanych przez licealistów. Podczas kolejnej wycieczki zrezygnowano z gry terenowej ze względu na starszy wiek uczestników. Wyświetlone zostało natomiast nagranie z wcześniejszej wycieczki. Na wycieczkę przybyło około 50 osób. Uczniowski raport z wykonanych działań projektowych przyjął formę blogu internetowego.

Podczas pierwszej „próbnej” wycieczki zaczęłam inaczej patrzeć na otaczające mnie budynki. Nie zdawałam sobie sprawy z tego, jak wielu Żydów mieszkało tu przed wojną. Idąc ulicami Sokołowa, próbuję wyobrazić sobie, jak kiedyś on wyglądał.

Marysia, uczestniczka warsztatów

Tak naprawdę w Sokołowie nie przetrwało wiele miejsc związanych z Żydami. Pamięć o nich jest jednak żywa, a wrota naszego miasteczka zawsze otwarte.

Uczestniczka warsztatów

Aktualnie rozumiem o wiele lepiej, jaką traumą musiało być opuszczenie własnego domu i emigracja. Żydzi, którzy wracają czasem odwiedzić swoje dawne miejsce zamieszkania, doznają wielu intensywnych emocji, takich jak wzruszenie, nostalgia czy smutek. Ich historia mogła potoczyć się o wiele inaczej, gdyby zostali w Polsce.

Uczestniczka warsztatów

Sokołów Podlaski


Szkoła:
Salezjański Zespół Szkół im. Henryka Sienkiewicza
Wyróżnienie:
Tytuł finalisty na Gali Szkoły Dialogu 2013
Uczniowie:
różne klasy gimnazjum i liceum
Nauczycielki:
Grażyna Błońska, Ewa Chadaj
Ekspert:
Paweł Kryszczuk
Trenerki:
Małgorzata Kruszewska, Sonia Ruszkowska

Więcej informacji o Sokołowie Podlaskim znajdziesz na stronie Wirtualny Sztetl:

Darczyńcy

Dziękujemy Conference on Jewish Material Claims Against Germany (Claims Conference) za wsparcie programu edukacyjnego Szkoła Dialogu. Poprzez restytucję mienia ofiar Holokaustu, Claims Conference wspiera organizacje na całym świecie w działaniach edukacyjnych na temat Holokaustu oraz na rzecz zachowania pamięci o ofiarach Zagłady.

logo 2

Dziękujemy Friends of the Forum za wsparcie programu edukacyjnego Szkoła Dialogu.

FOF właściwe