Wieluń

Odbudowujemy więzi

Wizyta żydowskich liderek z USA

listopad 2016

Uczestniczki wizyty studyjnej do Polski, zorganizowanej przez Forum dla żydowskich liderek z USA udały się 17 listopada 2016 roku do Wielunia na spotkanie z absolwentami Szkoły Dialogu. Po krótkim zapoznaniu się, uczniowie zabrali uczestniczki wizyty na wycieczkę śladami żydowskich mieszkańców miasta.  Denise Reiss, jedna z uczestniczek wizyty, tak wspomina to spotkanie:

„W listopadzie 2016 r. miałam okazję znaleźć się wśród wybranych szczęśliwców zaproszonych do Polski przez Forum Dialogu na tygodniowy program wizyty studyjnej. Kiedy spojrzę wstecz na jedno z najważniejszych doświadczeń mojego życia, moje myśli kieruję przede wszystkim na jeden szczególny dzień, wizytę w liceum w Wieluniu.

Tego wyjątkowego dnia poznaliśmy grupę uczniów, którzy zrealizowali projekt Szkoła Dialogu na temat relacji polsko-żydowskich. Byliśmy pod dużym wrażeniem młodzieży, która opowiedziała nam o swoich doświadczeniach i projekcie. Entuzjazm uczniów i pasja były wręcz zaraźliwe i inspirujące!

Ich poszukiwania pozwoliły ujawnić informacje, które w innym przypadku pozostałyby zapomniane. Zaprezentowano je w sposób katartyczny zarówno dla osoby opowiadającej historie, jak i uczniów je dokumentujących, co pozwoliło na osiągnięcie otwartego dialogu między nimi. Wieluń opuszczaliśmy z ciężkim sercem, ponieważ wszyscy byliśmy poruszeni spotkaniem i było nam smutno, że ten niesamowity dzień dobiega końca.

Jestem pełna uznania dla Szkoły Dialogu za szerzenie świadomości o dawnych i współczesnych aspektach relacji polsko-żydowskich. A podejmując się tych działań, Forum sprawia, że temat ten staje się ważny dla młodych ludzi, wprowadza ich w świat, który kiedyś istniał, oraz w świat, o jakim wszyscy marzymy!

Mam nadzieję, że to doświadczenie wywrze wpływ na młodzież, tak jak wpłynęło na mnie, i dalej będą promować dialog. Uczniowie biorący udział w tym programie pozostawili po sobie ślad w odkrywaniu przeszłości w nadziei na lepszą przyszłość”.