• Co nowego

    w Forum Dialogu?

W październiku 2022 Forum Dialogu rozpoczęło realizację projektu edukacyjnego „Razem odkrywamy żydowską historię i kulturę”, skierowanego do łączonych grup polskich i ukraińskich uczniów i uczennic. Szkoły biorą udział w wycieczkach do instytucji zajmujących się historią i dziedzictwem polskich Żydów: Żydowskiego Muzeum Galicja w Krakowie, Bramy Grodzkiej – Teatru NN w Lublinie oraz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Młodzież zwiedza wystawy stałe oraz bierze udział w warsztatach edukacyjnych i spacerach z przewodnikami. Jak dotąd do projektu zakwalifikowaliśmy 26 grup złożonych z 707 uczniów i uczennic, w tym aż 204 z Ukrainy.

Młodzież z Przemyśla, Grybowa, Dębicy, Trzebini i Krakowa odbyła wycieczkę do krakowskiego Muzeum Galicja, uczniowie i uczennice z Tomaszowa Lubelskiego i Świdnika odwiedzili Bramę Grodzką, a z Grójca i Kwidzyna – Muzeum POLIN. Na mapie projektu są jeszcze szkoły z Legionowa, Białegostoku, Wrześni, Obrzycka, Wągrowca, Ełku, Sobkowa, Swarzędza, Brześcia Kujawskiego, Wyszogrodu, Warszawy, Sokołowa Podlaskiego, Skierniewic, Serocka oraz Puław. Projekt cieszy się dużym zainteresowaniem, dlatego przewidujemy kontynuację w semestrze wiosennym. Najlepszą rekomendacją są dla nas pozytywne relacje nauczycieli i nauczycielek.

Wyjazd miał ogromny walor edukacyjny i integracyjny (…). Sami uczniowie podsumowali, że była to super wycieczka i już pytają o następną.

Małgorzata Andrychowicz z Grójca

fot. Małgorzata Andrychowicz, Wiktoria Ładyko, Aneta Święs, Maria Ficak

Uczniowie i uczennice odwiedzający Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie mieli okazję poznać wystawę główną „Śladami Pamięci”, przedstawiającą współczesne spojrzenie na żydowską przeszłość Polski. Następnie wzięli udział w warsztatach „Mozaika polsko-ukraińska-żydowska”, mających umacniać postawy tolerancji i otwartości oraz budować pozytywne skojarzenia z różnorodnością. Jedna z grup zamiast warsztatów wybrała spacer po krakowskim Kazimierzu – jednej z najlepiej zachowanych dzielnic żydowskich w Europie – gdzie wraz z przewodnikiem odkrywała materialne dziedzictwo polskich Żydów.

W Bramie Grodzkiej – Teatrze NN w Lublinie grupy zwiedzały wystawę „Lublin. Pamięć Miejsca”. Uczniowie i uczennice obejrzeli zebrane fotografie i zapoznali się z historiami mieszkańców i mieszkanek dzielnicy żydowskiej.

Następnie wzięli udział w warsztatach „Wprowadzenie do kultury żydowskiej”, podczas których poznawali zwyczaje, historię i tradycje żydowskie oraz próbowali swoich sił w odczytywaniu hebrajskich wyrazów.

Młodzież odwiedzająca Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie zwiedziła wystawę stałą. Wszyscy podkreślają, że największe wrażenie wywarła na nich rekonstrukcja synagogi w Gwoźdźcu oraz galeria „Miasteczko”. Edukatorki z Muzeum POLIN przeprowadziły również warsztaty o kulturze żydowskiej. Dzięki kartom pracy i zadaniom na nich umieszczonym uczniowie i uczennice mogli wykorzystać wiedzę zdobytą podczas zwiedzania wystawy.

Projekt realizowany jest w partnerstwie z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Żydowskim Muzeum Galicja i Bramą Grodzką – Teatrem NN oraz we współpracy z biurem podróży Wygoda Travel.