• Forum Dialogu

    Odbudowujemy więzi

W dniach 15–22 marca 2009 r. Forum Dialogu wraz z American Jewish Committee, Ministerstwem Spraw Zagranicznych i przy współpracy Konsulatu Polskiego w Nowym Jorku zorganizowało wizytę studyjną dla dziesięciu studentów z najlepszych amerykańskich uczelni, m.in. Columbia University, Jewish Theological Seminary, Princeton University, Tufts University and New York University. Celem programu było przybliżenie młodym amerykańskim Żydom zarówno historii stosunków polsko-żydowskich, jak i sytuacji obecnej. Wizyta była okazją do poznania polskich rówieśników, nawiązania osobistych relacji oraz zmierzenia się ze skomplikowaną często przeszłością.
Program dał również uczestnikom możliwość spotkania z najwybitniejszymi dziennikarzami, naukowcami, politykami i przedstawicielami społeczności żydowskiej.

Ważnym elementem były warsztaty dla młodych Żydów i Polaków dotyczące stosunków polsko-żydowskich. Poruszano kwestie początków osadnictwa żydowskiego w Polsce, antysemityzmu, doświadczeń Żydów i Polaków w czasie II wojny światowej i Holokaustu, przenikania się kultur polskiej i żydowskiej, obecnych stosunków między Polską a Izraelem. Dyskutowano także o powojennych dziejach polskich Żydów, o kwestiach odpowiedzialności historycznej oraz o obecnym dyskursie na ten temat. Równie ważnym tematem było odrodzenie życia żydowskiego w Polsce oraz wysiłki podejmowane w celu zachowania pamięci o polskich Żydach.
Dla wielu uczestników była to pierwsza podróż do kraju, z którego często pochodzą ich przodkowie. Mieli zatem okazję poznać lepiej swoje korzenie oraz skonfrontować wyobrażenia na temat Polski z rzeczywistością.

Wizyta w Polsce była niezwykle inspirującym doświadczeniem. Dobrze przygotowany program ukazał nam Polskę z perspektywy Polaków, pozwalając na pełniejsze i dokładniejsze zrozumienie historii i kultury tego kraju. Podczas programu sami mogliśmy wyciągać wnioski dotyczące Polski, natomiast organizatorzy zadbali o to, byśmy mieli odpowiednie zaplecze w postaci materiałów i spotkań z ekspertami, które zmaksymalizowały wartość naszego pobytu. Doceniam także gościnność Polaków, z którymi mięliśmy okazję podróżować i dzielić się doświadczeniami. Była to dla mnie też okazja zapoznania się zarówno z moją osobistą historią, jak i z historią Żydów w Polsce.

Uczestnik wizyty