• Co nowego

    w Forum Dialogu?

W dniach 24-29 maja odbyło się pierwsze spotkanie w ramach Polish/Israeli Leadership Initiative. Celem naszego nowego programu, pierwszego tego typu, jest stworzenie płaszczyzny współpracy i wymiany myśli w ramach grupy polskich i izraelskich liderów opinii. Jego celem jest konstruktywne zmierzenie się z napięciami, jakie narosły we wzajemnych relacjach między obydwoma krajami w następstwie nowelizacji ustawy o IPN. Jest adresowany dla dwóch grup: izraelskich uczestniczek i uczestników organizowanych przez Forum wizyt studyjnych w Polsce oraz polskich przyjaciół i przyjaciółek Forum. Grupy te łączą podobne zainteresowania, sytuacja zawodowa i poziom zaangażowania w sprawy społeczne i polityczne. Według Forum są to grupy kluczowe dla przyszłości debaty publicznej zarówno w Izraelu, jak i w Polsce.

Temat programu w 2018 roku odzwierciedlał wspólną troskę o kształt naszych krajów i społeczeństw: „Stając naprzeciw wyzwaniom. Nasza rola we współczesnej demokracji”. Choć tym razem skoncentrowaliśmy się na tych sprawach w polskim kontekście i spotykaliśmy się z polskimi ekspertami i ekspertkami, to podczas warsztatów i dyskusji zarówno Polacy jak i Izraelczycy dzielili się swoimi doświadczeniami i spojrzeniem na sytuację w obydwu krajach.

Pierwszy dzień programu minął pod znakiem dokładnego omówienia aktualnej sytuacji w Polsce w odniesieniu do społecznego i politycznego klimatu współczesnego Izraela. Uczestniczki i uczestnicy spotkali się z Piotrem Burasem, dyrektorem Warszawskiego Biura ECFR, a także dziennikarzami Agory. Podczas tych spotkań wspólnie poszukiwaliśmy analogii między sytuacjami w naszych krajach. Podczas kolejnych dni przenieśliśmy się z Warszawy na Podlasie, gdzie odbyliśmy serię warsztatów o wielkich narracjach narodowych i polityce historycznej. Później odbyło się spotkanie z Henrykiem i Ludwiką Wujec, legendarnymi działaczami Solidarności, który przybliżyli swoją historię obywatelskiego nieposłuszeństwa. Po powrocie do Warszawy uczestniczki i uczestnicy mieli szansę dowiedzieć się więcej o ruchach zaangażowania obywatelskiego we współczesnej Polsce.