• Co nowego

    w Forum Dialogu?

Więzi zadzierzgnięte podczas Polish/Israeli Leadership Initiative przyniosły pierwsze owoce! Jedna z uczestniczek programu, Paulina Kieszkowska-Knapik, polska prawniczka i przyjaciółka Forum, została zaproszona do Izraela przez innego uczestnika, izraelskiego dziennikarza Dova Gil-Hara, aby opowiedzieć o toczącej się w Polsce walce o niezawisłość sądownictwa. Paulina Kieszkowska-Knapik jest prawdziwą ekspertką w tym temacie – jest jedną z inicjatorek ruchu Wolne Sądy, zaangażowała się też w kampanię Prawda i Pojednanie, przeciwstawiającą się nowelizacji ustawy o IPN.

Paulina Kieszkowska-Knapik wygłosiła swój wykład na Ono Academic College w Kiryat Ono, jednej z najszybciej rozwijających się izraelskich uczelni wyższych. Ono College jest też znany z promowania inkluzywności, integracji społecznej i dążenia do promowania wyższego wykształcenia jako narzędzia służącego wyrównywaniu szans w izraelskim społeczeństwie.

fot. Dov Gil-Har

W ramach poruszającej i osobistej części wizyty w Izraelu spotkała się też z Symchą Rotemem (Symchą Ratajzerem, ps. Kazik), jednym z ostatnich żyjących uczestników powstania w getcie warszawskim, osobistym bohaterem Pauliny. Kiedy przeczytała ona niezwykła historię jego życia w książce Bohater z cienia. Kazik Ratajzer, dowiedziała się że mieszkał przed wojną w tej samej okolicy co ona: na Czerniakowie. Dziś, tłumacząc więź jaką wtedy poczuła, mówi: „On jest chłopakiem z Czerniakowa, ja jestem dziewczyną z Czerniakowa. Moi rodzice nie byli z Warszawy, więc kiedy dorastałam na Czerniakowie postanowiłam że historia Kazika będzie moim łącznikiem z miastem”. Swojemu synowi nadała imię Kazik. Gdy cała trójka – Paulina, jej syn i Symcha – spotkali się w Izraelu, rozmawiali po polsku. Syn Pauliny podarował Ratajzerowi swój rysunek, na co Symcha stwierdził że Kazik to „klasa chłopak”.

Paulina Kieszkowska-Knapik podkreśla, że te wzruszające chwile w Izraelu nie byłyby możliwe bez przyjaźni, jakie nawiązała podczas Polish/Israeli Leadership Initiative. Formuła programu – pogłębione rozmowy i długie spotkania – umożliwia uczestniczkom i uczestnikom zadzierzgnięcie silnych więzi i osiągnięcie wzajemnego zrozumienia. Kolejna wiadomość w nawiązaniu do Polish/Israeli Leadership Initiative to aktualnie powstający dokument, przygotowywany przez Dova Gil-Hara na temat sytuacji polskiego sądownictwa, przygotowywany przy wsparciu polskich uczestniczek i uczestników programu.