• Liderzy Dialogu

    Tu zachodzi zmiana

Konferencje

W dniach 2-4 października odbyła się po raz pierwszy Lokalna Konferencja Liderów Dialogu. Postanowiliśmy oprócz dorocznej Konferencji Liderów Dialogu odbywającej się w Warszawie odwiedzać też naszych liderów tam, gdzie pracują. Tym razem były to Będzin, Gliwice, Zabrze, Wielowieś i Toszek. Lokalna konferencja zgromadziła trzydziestu Liderów Dialogu i ich współpracowników z całej Polski. Dzięki Karolinie i Piotrowi Jakoweńko (Brama Cukermana), Dariuszowi Walerjańskiemu i Grzegorzowi Kamińskiemu spędziliśmy bardzo intensywny weekend, poznając historię kultury żydowskiej w Zagłębiu i na Górnym Śląsku. Sobotnie przedpołudnie upłynęło nam na zwiedzaniu Będzina szlakiem zaproponowanym przez działającą tam Bramę Cukermana. Następnie w Gliwicach mogliśmy wypróbować audioprzewodniki po miastach Śląska, również autorstwa tej fundacji. Zobaczyliśmy prezentację Domu Spotkań. Muzeum Żydów Górnośląskich, które ma zostać wkrótce otwarte w Domu Przedpogrzebowym przy cmentarzu żydowskim w Gliwicach i zwiedziliśmy miejsca związane z historią żydowską. Niedziela była z kolei okazją do odwiedzenia cmentarza w Zabrzu, po którym przewodnikiem był opiekujący się nim od lat Dariusz Walerjański. Razem z nim zobaczyliśmy również miejsce, gdzie stała zabrzańska synagoga. Stamtąd pojechaliśmy do Wielowsi, w której czekał na nas opiekun tamtejszego cmentarza żydowskiego Grzegorz Kamiński. Zwiedziliśmy razem cmentarz, a potem obejrzeliśmy nietypowy, bo zachowany w nieco zmienionym stanie, budynek tamtejszej synagogi. Zakończyliśmy dzień, oglądając w Toszku tablicę ufundowaną przez Grzegorza Kamińskiego w miejscu tamtejszej synagogi spalonej podczas nocy kryształowej.

fot. M. John

To weekendowe spotkanie miało na celu przedstawienie przez gospodarzy, na czym polega ich codzienna praca na rzecz dialogu polsko-żydowskiego i upamiętniania żydowskiej historii. Dzięki temu stworzyliśmy przestrzeń do wymiany doświadczeń i inspiracji. Dla wszystkich jest jasne, że w grupie jesteśmy znacznie silniejsi i stanowimy dla siebie wsparcie.

fot. M.John, Z.Radzik

Instytucje wspierające

Dziękujemy Conference on Jewish Material Claims Against Germany (Claims Conference) za wsparcie programu edukacyjnego Szkoła Dialogu. Poprzez restytucję mienia ofiar Holokaustu, Claims Conference umożliwia organizacjom na całym świecie prowadzenie działań edukacyjnych na temat Zagłady oraz zachowanie pamięci o tych, którzy zginęli.

claims-conference




Projekt zrealizowany dzięki wsparciu Dutch Jewish Humanitarian Fund.




Projekt zrealizowany dzięki wsparciu The Pratt Foundation.

PrattFoundationPMSLogo