• Liderzy Dialogu

    Wspólnota w działaniu

Konferencje

V Konferencję Liderów Dialogu rozpoczęliśmy inauguracyjną kolacją, podczas której gość specjalny konferencji, Marc Skvirsky, wiceprezes i dyrektor programowy Facing History and Ourselves, przybliżył genezę i cele swojej organizacji. Posiłek był też okazją do nadrobienia towarzyskich zaległości ze wspaniałymi ludźmi, aktywistami, artystami, edukatorami, przedstawicielami lokalnych władz i przedsiębiorcami zaangażowanymi w ocalanie polskiej pamięci o Żydach, którzy tworzą naszą sieć. Mieliśmy zaszczyt gościć wśród nas George’a Elbauma, urodzonego w Warszawie Ocalałego z Holocaustu, który towarzyszył nam podczas uroczystej kolacji otwarcia

Pierwszy dzień konferencji upłynął pod hasłem dobrych i wrażliwych praktyk edukowania, upamiętniania i pisania historii Żydów w Polsce. W ramach trzech bloków tematycznych Liderzy opowiadali pozostałym uczestnikom o swoich strategiach, dobrych praktykach i wyzwaniach w codziennej pracy. Prezentacje były wstępem do dyskusji i wymiany doświadczeń. W drugiej połowie o współczesnym życiu żydowskim w Polsce opowiedzieli Agata Rakowiecka i Mikołaj Grynberg, Franciszek Bojańczyk zaprosił uczestników na wirtualną wycieczkę po współczesnym Izraelu, Dorota Cieślik poprowadziła warsztaty artystyczne ze street artu i szablonu w służbie pamięci, Agnieszka Pajączkowska opowiedziała o kreatywnym upamiętnianiu, a Agnieszka Haska opowiedziała o tajnikach digitalizacji archiwów.

Podczas drugiego dnia konferencji uczestnicy mieli okazję wysłuchać relacji Ewy Koper ze stypendium Anny i Davida Dlugie Kliger i zapoznać się z informacjami na temat możliwości dofinansowania i wsparcia ich działań.

Następnie Michał Bilewicz, wiceprezes Forum Dialogu, przedstawił swoje badania i wnioski na temat wyzwań i kierunków edukacji o historii Żydów i Holokauście w Polsce. Wystąpienie zainspirowało ożywioną dyskusję na temat roli nauczyciela i placówek edukacyjnych w kontekście reformy szkolnictwa. Po południu dla chętnych zorganizowano zwiedzanie bródnowskiego cmentarza żydowskiego oraz willi Żabińskich w warszawskim Zoo.

V Konferencja Liderów Dialogu różniła się od poprzednich, ponieważ tegoroczny program współtworzyła piątka Liderów Dialogu. Dzięki temu program lepiej odpowiadał potrzebom uczestników. Oprócz tego na konferencję zaprosiliśmy „latających ekspertów”, czyli osoby, które choć nie występują na konferencji, są do dyspozycji uczestników. W tej roli gościliśmy m.in. Alicję Mroczkowską z Żydowskiego Instytutu Historycznego, Krzysztofa Bielawskiego z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, oraz Barbarę Engelking z Centrum Badań nad Zagładą Żydów IFiS PAN.

W konferencji uczestniczyło ponad 50 Liderów, w tym 20 nowych osób. Było to wydarzenie edukacyjne i networkingowe, ale przede wszystkim było wzruszającym spotkaniem przyjaciół. Smutno nam było się rozstawać, ale pociesza nas fakt, że wrócili do domów z nowymi pokładami energii gotowi dalej wykonywać tę wspaniałą i godną największego szacunku pracę, za którą ich tak cenimy.

fot. P.Kęska, M.Śmiarowski, J.Szkarłat


Instytucje wspierające

Dziękujemy Conference on Jewish Material Claims Against Germany (Claims Conference) za wsparcie programu Liderzy Dialogu. Poprzez restytucję mienia ofiar Holokaustu, Claims Conference umożliwia organizacjom na całym świecie prowadzenie działań edukacyjnych na temat Zagłady oraz zachowanie pamięci o tych, którzy zginęli.

claims-conference 

Projekt współfinansowany przez Fundację Ledor Wador.