Agnieszka Pollak-Olszowska

Bielsko-Biała

Agnieszka Pollak-Olszowska - Liderka Dialogu w Bielsku-Białej

W lutym 2016 r. wygłosiłam wykład na temat metod nauczania o Holocauście podczas międzynarodowej konferencji dla nauczycieli w Lucernie w Szwajcarii.

W 2014 roku podczas konferencji na temat praw człowieka w MDSM w Oświęcimiu, wygłosiłam referat o katolickich siostrach zakonnych, które ratowały żydowskie dzieci w czasach Holokaustu. Owocem konferencji była publikacja książkowa, do której napisałam rozdział o tej tematyce.

Napisałam również artykuł porównujący polskie i amerykańskie metody nauczania o Holokauście dla ogólnopolskiego czasopisma pt. ,,Polonistyka”(nr 12/2014).

W 2014 roku współrealizowałam we współpracy z Muzeum ,,Galicja” w  Krakowie projekt pt. ,,Jewels-perły kultury żydowskiej”, w ramach którego uczniowie przygotowywali przewodnik po Cmentarzu Żydowskim w Bielsku-Białej.

W 2012 roku  wygłosiłam wykład na temat metod nauczania o Holocauście podczas letniego seminarium dla nauczycieli w Żydowskiej Fundacji ds. Sprawiedliwych w Nowym Jorku w USA.

Prowadzę liczne warsztaty dla nauczycieli oraz wykłady podczas Ogólnopolskiego Forum Bibliotekarzy na temat nauczania o Holokauście i kulturze żydowskiej.

W 2015 r. współorganizowałam święto szkoły: międzynarodowy Dzień Hotelarza i Turysty, który poświęcony był relacjom międzykulturowym. Odpowiedzialna byłam m.in. za przygotowanie występów artystycznych, fotografie dekoracji stołów, poświęconych kulturze żydowskiej.

W 2016r. pomagałam w tworzeniu publikacji dla nauczycieli na temat powstania w getcie warszawskim, wydawanej przez Muzeum Historii i Kultury Żydów Polskich ,,Polin”  w Warszawie.

Współorganizuję wycieczki edukacyjne dla nauczycieli, edukatorów muzealnych, uczniów, m.in.: na Cmentarz Żydowski w Bielsku-Białej; na Apel Poległych nauczycieli podczas Marszu Milczenia w Muzeum Pamięci Auschwitz-Birkenau; zwiedzanie krakowskiej dzielnicy Kazimierz, połączone z oprowadzaniem przez uczniów, którzy chcą zostać przewodnikami wycieczek; na warsztaty antydyskryminacyjne w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie; organizuję wyjścia do Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej i Książnicy Beskidzkiej na lekcje o wielokulturowej historii Bielska-Białej i kulturze regionalnej; na spotkania ze Sprawiedliwymi i ocalałymi z Holokaustu, organizowane w Muzeum ,,Galicja” w Krakowie.

Każdą wycieczkę poprzedzają moje warsztaty przygotowujące do wizyty w danym miejscu i kończą ankiety na temat zainteresowania uczniów żydowskim dziedzictwem kulturowym w Polsce.