Wakacje to czas, kiedy Liderzy i Liderki Dialogu w wielu miejscowościach organizują w swoich miejscowościach wydarzenia upamiętniające deportacje i likwidacje lokalnych gett. Mimo że w tym roku okoliczności nie sprzyjają organizacji wydarzeń gromadzących dużo osób, inicjatorzy nie rezygnują z przypominania o tym ważnym czasie, dostosowując formę wydarzeń tak, aby wspólnie z lokalną społecznością w bezpieczny sposób upamiętnić Żydów ze swoich miejscowości.
„Nieobecna Rodzina”, dwudniowe wydarzenie z okazji rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Białostockim, odbyło się w dniach 16 i 17 sierpnia. Organizatorzy, czyli Stowarzyszenie Muzeum Żydów Białegostoku, we współpracy z Galerią im Sleńdzińskich oraz Białostockim Ośrodkiem Kultury, zaprasili mieszkańców do poznania tej bardzo ważnej polsko-żydowskiej historii Białegostoku. W budynku dawnej żydowskiej szkoły rzemieślniczej Tarbut przy ulicy Lipowej 41D odbyły się wykłady, koncerty, filmy, performance. Relację z wydarzenia można znaleźć tutaj.
W pierwszy poniedziałek sierpnia odbyły się uroczystości upamiętniające 77. rocznicę likwidacji getta w Będzinie. Organizatorzy, członkowie fundacji Brama Cukermana zorganizowali wspólne złożenie kwiatów, zapalenie świec i uczczenie pamięć zamordowanych Żydów, mieszkańców Będzina. Zdjęcia z wydarzenia można zobaczyć tutaj.
Odbyły się także coroczne marsze pamięci w Otwocku, Brzesku, Rymanowie i Pułtusku, które w tym roku dostosowane były do warunków tak, aby uczestnicy bezpiecznie mogli uczestniczyć w upamiętnieniu. Marsz pamięci w Rymanowie wyruszył z Rynku po południu 13 sierpnia. W Otwocku organizatorzy zorganizowali marsz wieczorem 19 sierpnia: po odczytaniu fragmentów ze wspomnień Calela Perechodnika, otwockiego policjanta, który był świadkiem upamiętnianych wydarzeń, odczytane zostały również imiona i nazwiska osób i rodzin żyjących w tamtych czasach przy ul. Reymonta. Następnie uczestnicy z zapalonymi świecami przeszli ulicą Reymonta do masowego grobu zamordowanych 2000 osób, aby tam wspólnie się pomodlić. Zdjęcia z otwockiego marszu można zobaczyć tutaj.
Inną formą upamiętnień, w której można było uczestniczyć tego lata, były wystawy. Jacek Koszczan z Dukli zorganizował wystawę „Na twojej ziemi przyszło mi śpiewać pieśń twojego narodu. Losy wybitnych postaci pochodzenia żydowskiego rodem z Podkarpacia” w Centrum Transgranicznym w Dukli. Przed otwarciem wystawy odbyła się wspólna modlitwa na cmentarzu żydowskim. Krzysztof Przybyłowicz z kolei zorganizował wystawę plenerową poświęconą Zagładzie, którą można było obejrzeć na Rynku w Bieczu od 14 sierpnia przez cztery dni – tyle, ile czekali Żydzi Biecza na transport do Bełżca. Więcej o wydarzeniu można przeczytać na stronie Centrum Informacji o Dawnej Gminie Izraelickiej Biecz, a zdjęcia ze sprzątania bieckiego cmentarza żydowskiego, które poprzedziło obchody, tutaj.
W Czarnym Dunajcu, w ramach projektu Ludzie, nie liczby odbyło się otwarcie uporządkowanego i ogrodzonego cmentarza oraz odsłonięcie pomnika z imionami i nazwiskami kilkuset ofiar oraz macewy pamięci dedykowanej ofiarom pochowanym w masowych grobach. W ramach projektu obchodzone były także rocznice w Grybowie oraz w Krościenku n. Dunajcem – miejscowościach, w których imienne upamiętnienie odbyło się w poprzednich latach.
Liderki i Liderzy z Sądeckiego Sztetla co roku organizują Apel Pamięci w miejscowościach regionu sądeckiego (Stary Sącz, Limanowa, Gorlice, Nowy Sącz. W tym roku sytuacja epidemiologiczna nie pozwoliła jednak na tradycyjną formę spotkania, więc zaprosili do indywidualnego złożenia kamienia, kwiatów lub zapalenia znicza.
Gorąco zachęcamy do śledzenia i uczestniczenia w wydarzeniach. Będziemy również na bieżąco informować o kolejnych planowanych upamiętnieniach oraz zamieszczać poniżej relacje z wydarzeń, które już się odbyły.