• Liderzy Dialogu

    Wspólnota w działaniu

Aktualności 2020

Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jaki Liderzy i Liderki Dialogu mają wpływ na zmianę rzeczywistości na lepsze. Dlatego zawsze ogromnie nas cieszy, kiedy ich wysiłek zostaje doceniony przez organizacje nagradzające osoby działające na rzecz dialogu polsko-żydowskiego. Bardzo miło nam podzielić się osiągnięciami czworga Liderów Dialogu, którzy zostali w tym roku nagrodzeni przez Fundację PolCul oraz Żydowskie Muzeum Galicja.

Wyróżnienia Fundacji PolCul im. Jerzego Bonieckiego

Dwóch Liderów Dialogu, Wojciech Mszyca i Jakub Niewiński, zostało nagrodzonych przez Fundację PolCul imienia Jerzego Bonieckiego. Założona w Australii w 1980 roku fundacja dwa razy do roku wyróżnia osoby zaangażowane w budowę społeczeństwa obywatelskiego w Polsce.

Wojciech Mszyca, Lider Dialogu w Żarkach, został wyróżniony za liczne i skuteczne inicjatywy służące demokracji i budowaniu więzi w społecznościach lokalnych oraz za pracę dziennikarską, w szczególności za ochronę wielokulturowego dziedzictwa kulturowego. Jest znany i podziwiany za inicjatywy muzealnicze i konserwatorskie oraz za popularyzację wielokulturowej historii Górnego Śląska.

Jakub Niewiński, Lider Dialogu z Murowanej Gośliny, edukator z zakresu wielokulturowości, praw człowieka, edukacji włączającej oraz Zagłady, został wyróżniony przede wszystkim za propagowanie pluralizmu i tolerancji w stosunku do mniejszości narodowych i religijnych, a w szczególności za wielokierunkowe działania społeczne na rzecz dialogu polsko-żydowskiego, a także za pracę edukacyjną z młodzieżą i inicjatywy podnoszące poziom kształcenia. Jakub Niewiński jest bardzo ceniony i szanowany za prowadzenie trudnego dialogu wielopokoleniowego na temat tolerancji.

Nagroda “Chroniąc Pamięć” Żydowskiego Muzeum Galicja

Żydowskie Muzeum Galicja wyłoniło laureatów nagrody „Chroniąc Pamięć”, przyznawanej co roku osobom, które bezinteresownie, z własnej inicjatywy, wykonują ogromną pracę na rzecz ochrony i upamiętniania dziedzictwa żydowskiego w Polsce. Wśród tegorocznych laureatów znaleźli się Liderka i Lider Dialogu: Katarzyna Winiarska i Tomasz Malec.

Katarzyna Winiarska, Liderka Dialogu z Białowieży, jest animatorką kultury, pracuje w Fundacji Edukacyjnej Jacka Kuronia. Współprowadzi Uniwersytet Powszechny w Teremiskach oraz organizuje warsztaty dla dzieci i młodzieży, a także prowadzi Teatr w Stodole w Teremiskach. Jest też twórczynią Wirtualnego Muzeum Historii Żydów w Białowieży. Katarzyna Winiarska zainicjowała także budowę pomnika upamiętniającego białowieskie ofiary Zagłady. W ceremonii odsłonięcia pomnika z jej inicjatywy uczestniczyła trzydziestoosobowa grupa potomków Żydów z Białowieży, obecnie mieszkających w USA i Izraelu, z którymi nawiązała kontakt. Zapraszamy do obejrzenia, jak opowiada o swojej działalności.

Tomasz Malec, Lider Dialogu w Tarnowie, od najmłodszych lat interesował się historią, ale długo nie był świadomy żydowskiej przeszłości swojego miasta i regionu. Jako dziecko opiekował się dwójką rodzeństwa z niepełnosprawnością. Obie te okoliczności wpłynęły na jego obecne działania – łączy podtrzymywanie pamięci o żydowskiej historii i pracę z młodzieżą o specjalnych potrzebach edukacyjnych, wprowadzając tematykę żydowską do programu kształcenia w szkołach specjalnych. W 2008 roku założył Fundację AntySchematy 2, której jest prezesem. Organizacja zajmuje się edukacją o żydowskiej kulturze i historii oraz realizacją projektów związanych z upamiętnianiem, a także dokumentowaniem i porządkowaniem zaniedbanych żydowskich cmentarzy. Zapraszamy do obejrzenia, jak opowiada o swojej działalności.

Gratulujemy wszystkim laureatom! Wasza praca jest niezwykle ważna i potrzebna.