• Liderzy Dialogu

    Wspólnota w działaniu

Aktualności 2020

Zawsze miło nam udostępniać szerzej informacje o kolejnych osiągnięciach o kolejnych osiągnięciach Liderów i Liderek Dialogu w ich nieustającej pracy na rzecz dialogu i podtrzymywania pamięci o historii i dziedzictwie żydowskim. Cieszą nas też zawsze wieści, że ich wysiłki zostają docenione i nagrodzone przez inne instytucje. Tym razem z przyjemnością ogłaszamy, że nagrodzonych zostało troje Liderów Dialogu – Karolina Panz, Mariusz Sokołowski oraz Dariusz Walerjański.

Mariusz Sokołowski, Lider Dialogu w Wasilkowie i Białymstoku, został Laureatem Nagrody KARTY im. Katarzyny Miernickiej za działania na rzecz pamięci historycznej, służące wspólnocie obywatelskiej. Odbierając nagrodę, Mariusz Sokołowski mówił, że w swojej pracy zawsze stawiał na pierwszym miejscu młodzież i to właśnie w niej znalazł najważniejszych sojuszników w dziele przywracania pamięci. W laudacji na cześć laureata Olga Kaczmarek, dyrektorka Forum Dialogu, podkreślała, że Mariusz Sokołowski w swoich uczniach rozbudza empatię i emocje. Prowadzi ich do zrozumienia, że wobec procesu zacierania się pamięci o historii lokalnej nie można pozostawać obojętnym, bo przekłada się on na teraźniejszość, a obojętność zmienia się we wrogość. Gratulujemy!

Karolina Panz, Liderka Dialogu w Nowym Targu, została uhonorowana przez Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma. Ostatnie lata poświęciła na pracę badawczą, w której próbuje odtwarzać lokalną mikrohistorię Zagłady i opisać ją poprzez losy poszczególnych osób i rodzin. Jej doktorat „Zagłada żydowskich mieszkańców Nowego Targu w perspektywie mikrohistorycznej – głosy,obrazy, przybliżenia i oddalenia” zdobył I nagrodę (ex aequo) w kategorii prac doktorskich w IX edycji konkursu im. Majera Bałabana na najlepsze prace magisterskie i doktorskie o Żydach i Izraelu. Gratulujemy!

Dariusz Walerjański, Lider Dialogu z Zabrza, podczas uroczystej gali z okazji 98. urodzin miasta Zabrze odebrał Nagrodę Prezydenta Miasta w Dziedzinie Kultury przyznaną Stowarzyszeniu Zachor, któremu przewodzi. Dariusz Walerjański od 1989 roku zajmuje się cmentarzem żydowskim w Zabrzu, dbając o utrzymanie godnego stanu tego miejsca. Razem z wolontariuszami, którym również zależy na zachowaniu dziedzictwa żydowskiego w Zabrzu, założył Stowarzyszenie na Rzecz Ratowania Cmentarza Żydowskiego w Zabrzu „Zachor”, które oprócz dbania o stan kirkutu, podtrzymuje pamięć tego miejsca poprzez organizowanie wydarzeń wokół jego historii. Gratulujemy!