• Liderzy Dialogu

    Wspólnota w działaniu

Aktualności 2021

W listopadzie odbyły się dwa spotkania stacjonarne grup regionalnych Liderów Dialogu – grupy lubelskiej i wielkopolsko-lubuskiej oraz jedno spotkanie w formie online – grupy śląsko-opolskiej. Takie spotkania stanowią okazję do tworzenia wspólnych inicjatyw, integracji, wymiany doświadczeń i wzmacniania się wzajemnie w działaniu na rzecz utrwalania pamięci o lokalnych społecznościach żydowskich, a także do wspólnego odwiedzenia miejsc ważnych dla dziedzictwa żydowskiego.

Osoby z grupy lubelskiej odwiedziły Bychawę, Poniatową, Bełżyce oraz Kazimierz Dolny. W Kazimierzu Dolnym rolę przewodnika i gospodarza objął Marcin Pisula. Grupa zwiedziła dwa cmentarze żydowskie i synagogę w Kazimierzu Dolnym, synagogę z oryginalnymi freskami w Bychawie, miejsca związane z obozem pracy w Poniatowej oraz cmentarz żydowski w Bełżycach.

Osoby z grupy wielkopolsko-lubuskiej spotkały się w Poznaniu, gdzie wzięły udział w kolacji szabatowej w gminie żydowskiej oraz zwiedziły miasto, dowiadując się o starych synagogach, kamienicach, żydowskich szkołach i innych miejscach ważnych dla dawnego żydowskiego życia. Jednymi z ważniejszych miejsc na trasie wycieczki była synagoga przy ulicy Wronieckiej oraz Muzeum Martyrologiczne w podpoznańskim Żabikowie.

„Mamy szczęście do dobrych ludzi. Nasze regionalne spotkanie było piękne, po prostu. Dobrze z nami siedzieć przy stole. Dosłownie i metaforycznie. Naprawdę. Od piątkowego popołudnia działo się tyle niezwykłych rzeczy, które uruchamiało któreś z nas!”.
Anita Rucioch-Gołek

Grupa śląsko-opolska spotkała się z Martą Tomczok i Agnieszką Piśkiewicz-Bornstein, autorkami książek „Irit Amiel. Życie” oraz „Ostatnie fastrygi. Irit Amiel w rozmowie z Agnieszką Piśkiewicz-Bornstein”. Rozmowa poświęcona była życiu i twórczości Irit Amiel, izraelskiej poetki i pisarki polskiego pochodzenia, jej relacji z Polską i Izraelem. W kameralnej rozmowie obie autorki dzieliły się również tym, co im dały bliskie spotkania z pisarką i czego się od Irit Amiel nauczyły.

fot. Agata Radkowska-Parka, Ewa Koper
fot. Maciej Krajewski, Anita Rucioch-Gołek

Program Liderzy Dialogu wraz z programem grantów i stypendiów jest finansowany ze środków Friends of the Forum, Fundacji Ledor Wador oraz darowizn od osób prywatnych i instytucji wspierających Forum Dialogu w Polsce i za granicą.