Katarzyna Łaziuk

Mińsk Mazowiecki

Katarzyna Łaziuk - Liderka Dialogu w Mińsku Mazowieckim

Celem organizacji wydarzeń było przywrócenie pamięci o mińskich Żydach. Uświadomienie lokalnej społeczności, że żydowscy mieszkańcy przez setki lat współtworzyli społeczne, kulturalne i polityczne życie miasta. Intencją organizatorów było budowanie społeczeństwa szanującego przeszłość, świadomego dawnej wielokulturowości Polski, otwartego i pozbawionego uprzedzeń.

Program DKŻ otworzył happening literacki, w którym wzięli udział uczniowie lokalnych szkół. Została zaprezentowana wystawa fotograficzna ukazująca świat mińskich Żydów z okresu międzywojnia, przygotowana dzięki współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Mińska Mazowieckiego. Kuratorem wystawy i autorem komentarza do niej był pan Mariusz Dzienio, pasjonat lokalnej historii. Aranżacja przestrzeni sali bibliotecznej, w której odbyła się większość wydarzeń, nawiązywała do wystawy stałej głównego mecenasa Dni Kultury Żydowskiej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Las i odgłosy ptaków miały przypominać o utraconym – wyrokiem historii – bezpieczeństwie Żydów. Wieczór zamknął pokaz filmu “W ciszy”. Ten czesko-słowacki film można było obejrzeć w Mińsku dzięki wsparciu Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy. Drugi dzień to przede wszystkim warsztaty – dla najmłodszych opowieść o sztetlu, dla nieco starszych o szabacie, dla dorosłych o kuchni koszernej. W programie drugiego dnia DKŻ znalazła się także gra miejska. Jej uczestnicy przeszli śladami miejsc związanych z dawnym życiem żydowskich mieszkańców Mińska, rozwiązując wiele zagadek i rebusów związanych z obecnością Żydów w Mińsku.

Z kolei o kuchni żydowskiej mogli się dowiedzieć dorośli uczestnicy warsztatów prowadzonych przez panią Jagnę Koftę z POLIN. Prawie dwugodzinne spotkanie było czasem poznawania tradycji koszerności, ale także wspólnego przygotowywania potraw. Koncert „Słońce wschodzi i zachodzi”w wykonaniu mińskiej młodzieży, uczniów Liceum im. Polskiej Macierzy Szkolnej, przygotowanych przez pana Daniela Gałązkę zakończył pierwsze w Mińsku Dni Kultury Żydowskiej.

Dzięki temu wydarzeniu społeczność Mińska Mazowieckiego jest bogatsza o doświadczenie radości z odkrywania różnic i podobieństw wspólnot bliskich i zarazem oddalonych, a jednak nierozerwalnie ze sobą złączonych. Od nas zależy, ile przetrwa z dorobku naszych sąsiadów. Ile przekażemy następnym pokoleniom.

W przygotowania Dni Kultury Żydowskiej zostało włączonych bardzo wiele osób prywatnych i instytucji. Wśród nich: MBP, MZM, TPMM, UM, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, GiLO im. PMS, GM nr 2, GM nr 3, MFFŻM oraz firma Edukacyjno-Wydawnicza „Elitmat”. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły: Lokalnie TV, Strefa Mińsk i portal internetowy minskmazowiecki.com. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął burmistrz Mińska Mazowieckiego pan Marcin Jakubowski. To wszyscy nieobojętni. W Mińsku coraz bardziej dba się o miejsca martyrologii Żydów, pamięta o tragicznych wojennych wydarzeniach. Dni Kultury Żydowskiej przypomniały, że Żydzi to także wspólnota wzbogacająca polską kulturę. Wierzę, że kultura ma szansę stać się przestrzenią, w której Polacy i Żydzi mogą przekroczyć nieufność.