Anita Rucioch-Gołek i Wojciech Olejniczak

Zbąszyń

Laureaci i laureatki poprzednich edycji

Projekt skierowany do uczniów i uczennic zbąszyńskich szkół, edukatorek oraz mieszkańców miasta ma na celu upamiętnienie osób deportowanych i upowszechnienie wiedzy o Polenaktion w 85. rocznicę tego wydarzenia. Anita Rucioch-Gołek oraz Wojciech Olejniczak zdecydowali się wykorzystać swoje wcześniejsze doświadczenia działania w regionie zbąszyńskim i podzielić się nimi w zaktualizowanej formie. Pierwszym z przewidzianych działań jest przygotowanie z młodzieżą spektaklu na podstawie listów wysyłanych przez deportowanych Żydów do swoich rodzin. Przedstawienie powstanie podczas warsztatów teatralnych, podczas których uczniowie i uczennice razem z animatorem zadecydują o formie spektaklu, scenografii i muzyce.

Spektakl będzie skierowany do młodzieży w wieku 14-18 lat i ich rodzin. Drugim elementem projektu będzie jednodniowa konferencja dla nauczycieli, edukatorek i pracowników instytucji kultury na temat pamięci i nauczaniu o Polenaktion. Konferencja zgromadzi praktyków i teoretyczki pamięci i będzie transmitowana on-line. Trzecia część projektu zakłada wydanie zaktualizowanego przewodnika po żydowskim Zbąszyniu.

W 2023 roku program Liderzy Dialogu wraz z programem grantów i stypendiów jest finansowany ze środków Friends of the Forum, Fundacji LEDOR WADOR, United States Commission for the Preservation of America’s Heritage Abroad oraz darowizn od osób prywatnych i instytucji wspierających Forum Dialogu w Polsce i za granicą. Stypendia na rozwój osobisty są możliwe dzięki środkom zebranym w The David and Anna Dlugie Kliger Scholarship Fund.