Długoterminowym celem, który towarzyszy mi od 2010 r. jest stworzenie papierowej „Księgi Pamięci” społeczności żydowskiej Grybowa przed Zagładą z naciskiem na indywidualne losy rodzin, losy wojenne grybowian, a także historie tych, którym udało się przeżyć; opowieści o tym, jak potoczyło życie ich i kolejnych pokoleń, aż do dziś.
Wiele spośród społeczności żydowskich, „diaspor” poszczególnych polskich miasteczek, które po wojnie, zdziesiątkowane przez machiny Zagłady, wyjechały z rodzinnych stron.
„Księga Grybowa” nigdy nie została napisana, z uwagi na rozproszenie kilkudziesięciu Ocalałych grybowian, trudy i traumę powojennego życia.
Nagromadziwszy wielką ilość materiału archiwalnego, wywiadów, wspomnień, korespondencji, historii Ocalałych, dokumentując kolejne etapy zapominania i „odzapominania”, naszej kolektywnej pracy nad pamięcią od kilkunastu lat, czuję się w mocy i podjąłem wobec potomków Żydów Grybowa zobowiązanie spisania wcześniej nienapisanej Księgi Pamięci – „Księgi Grybowa”.