Kamila Klauzińska

Zduńska Wola

Liderzy

George Gershwin powiedział: „Life is a lot like jazz… it’s best when you improvise”. Tak właśnie zaczęła się wielka przygoda mojego życia, która trwa do dnia dzisiejszego.

„Trzydzieści trzy lata temu mała dziewczynka odkryła przez przypadek, wspólnie z koleżankami, zaczarowany ogród znajdujący się nieopodal jej domu. To magiczne, zielone miejsce uwiodło ją od samego początku. Pośród kołyszących się na wietrze wysokich traw mieszkały tajemnicze lwy, ptaki i jelenie. Dziewczynka bardzo chciała dowiedzieć się, co do niej mówią, ale one tylko milczały. Wróciła tam jako nastolatka, uczennica liceum plastycznego. Zaczarowany ogród okazał się być wyjątkowo inspirujący dla młodych artystów. Tajemnicze zwierzęta nadal jednak milczały. Przemówiły do niej dopiero za sprawą spotkanej wiele lat później prof. Olgi Goldberg z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie. To ona ożywiła, dla niegdyś małej dziewczynki, lwy, ptaki i jelenie”.

Wszystko, co wydarzyło się po tym ważnym w moim życiu spotkaniu, było wielką improwizacją. Tak rozpoczęła się podróż, której celem jest lepsze poznanie naszego wspólnego świata, nieznanych rozdziałów historii i przemian, które dokonują się wewnątrz mnie samej.

Od 1998 roku staram się czynnie działać na rzecz ocalenia pamięci o Żydach zduńskowolskich oraz cmentarza żydowskiego w Zduńskiej Woli. Od 2000 roku, wspólnie z potomkami Żydów zduńskowolskich prof. Danielem Wagnerem, dr. Menachemem Daumem oraz ocalałym z Holokaustu Asherem Aud Sieradzkim, podejmujemy liczne działania: edukacyjne, porządkowe, dokumentacyjne. Wspólnie udało się nam ożywić lwy, ptaki i jelenie dla obecnych mieszkańców miasta. Wielu z nich dołączało do nas pracując na cmentarzu, pomagając przy realizacji kolejnych projektów, np. odbudowie bramy cmentarnej, organizacji licznych uroczystości i konkursu dla szkół, w trakcie którego młodzież prowadziła wywiady z bliskimi na temat żydowskiej Zduńskiej Woli.

Większość z działań, które podejmowałam wspólnie z byłymi i obecnymi mieszkańcami miasta, zawarłam na blogu poświęconym cmentarzowi żydowskiemu w Zduńskiej Woli.

Obecnie koncentruję się głównie na badaniach genealogicznych rodzin żydowskich i poszukiwaniach archiwalnych. Moja pasja stała się moim zawodem.


Często słyszę pytanie: co Ty z tego masz? Przecież nikt normalny nie pracuje na nie swoim cmentarzu za darmo. Moja odpowiedź zwykle budzi zdziwienie – mam ludzi. Powtarzam zawsze, że najwspanialszych ludzi, jakich spotkałam w moim życiu, spotkałam właśnie na cmentarzu. To oni zmienili moje życie, założyli na moje oczy różowe okulary i pozwolili mi zobaczyć świat w zupełnie innych barwach. Te barwy pozostaną ze mną już na zawsze.

Działania

Kamila Klauzińska

Zduńska Wola

kontakt: kamila.klauzinska@liderzydialogu.pl