• Liderzy Dialogu

    Wspólnota w działaniu

Aktualności 2023

W ramach VI edycji programu grantowo-stypendialnego otrzymaliśmy 24 wnioski od Liderów i Liderek Dialogu. Finalnej oceny złożonych wniosków dokona komisja składzie: Monika Halaczek, Agnieszka Haska, Roma Sendyka, Zuzanna Radzik, Hanna Gospodarczyk. 

W konkursie grantowym o wsparcie ubiegają się:

  1. Anita Rucioch-Gołek i Wojciech Olejniczak oraz Fundacja Tres na projekt „Dni Otwartych Ramion 2023 – 85. Rocznica Polenaktion 1938”
  2. Agata Radkowska-Parka ze Stowarzyszeniem „Studnia Pamięci” na organizację wolontariatu oraz wsparcie wydarzeń dwujęzycznych w ramach Lubliner Reunion 2023
  3. Andrzej Grzegorczyk razem ze Stowarzyszeniem Centrum Badań Żydowskich na działanie „Ulice pabianickiego getta. Upamiętnienie ulicy Konstantynowskiej”
  4. Anna Brzyska i Stowarzyszenie „Pamięć i dialog. Wspólna historia” na projekt „Przywracamy pamięć: ustawienie w brzeskim liceum tablicy upamiętniającej zamordowanych żydowskich uczniów i upamiętnienie Mali Zimetbaum na cmentarzu żydowskim w Brzesku”
  5. Anna Włodek oraz  Stowarzyszenie Gliwicka 66 na projekt „Sąsiadom”
  6. Beata Łuczak wraz ze  Stowarzyszeniem im. Ireneusza Ślipka na rzecz dialogu polsko-żydowskiego w Warcie na opracowanie, skład i wydanie książki pt. „Warta – historia »nieznana«”
  7. Dorota Bida i Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza w Chełmie na projekt „Okna pamięci. Portrety ocalałych”
  8. Edyta Danielska oraz Sądecki Sztetl na działanie „Beis Jaakow otwiera swoje drzwi”
  9. Elżbieta Polończyk-Moskal wraz z Komitetem Pamięci „Mykwa” w Dobczycach na projekt „Drzwi do zaginionego świata”
  10. Marek Rekucki i Fundacja Sztetl Mszana Dolna na upamiętnienie ofiar Zagłady z dnia 19.08.1942 w Mszanie Dolnej tablicą z imionami, nazwiskami i wiekiem zamordowanych wraz uroczystością upamiętniającą
  11. Mariusz Czuj i Stowarzyszenie „BRAMY PAMIĘCI WŁODAWA-SOBIBÓR” na działania wokół 80. rocznicy likwidacji getta we Włodawie
  12. Mariusz Sokołowski i Fundacja Otwarta Edukacja na projekt „Białystok pamięta!”
  13. Paweł Bajerlein i Stowarzyszenie Krotochwile na projekt „Pozdrowienia z Koźmina!”
  14. Teresa Jabłońska oraz Fundacja Dzieci Wrzesińskich na działania „Historia i kultura Żydów. Młodzież wrzesińska w miejscach pamięci”
  15. Urszula Mróz i Damian Kruczkowski oraz Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Urbanowskiej w Koninie na projekt „Echo tamtego świata – nasza historia”


W konkursie stypendialnym na działania lokalne wnioski złożyli:

  1. Piotr Haszczyn na Upamiętnienia pomordowanych Żydów w Krzywczy 
  2. Ireneusz Socha na wydarzenie „Muzyka Życia – wydarzenia muzyczne w synagodze w Dębicy”
  3. Michał Lorenc na projekt „Ksiądz Sprawiedliwy – o Janie Zawrzyckim z Rymanowa”
  4. Michał Szaflarski na cyfrowe archiwum Żydów z Czarnego Dunajca

W konkursie stypendialnym na wsparcie rozwoju osobistego otrzymaliśmy wnioski od: 

  1. Jerzego Dębca 
  2. Ireneusza Sochy 
  3. Mariusza Czuja 
  4. Jakuba Niewińskiego 
  5. Urszuli Antosz-Rekuckiej

Program Liderzy Dialogu wraz z programem grantów i stypendiów jest finansowany ze środków Friends of the Forum, Fundacji LEDOR WADOR oraz darowizn od osób prywatnych i instytucji wspierających Forum Dialogu w Polsce i za granicą. Stypendia na rozwój osobisty są możliwe dzięki środkom zebranym w The David and Anna Dlugie Kliger Scholarship Fund.