Kamil Kmak

Grybów

Kamil Kmak - Lider Dialogu w Grybowie

Z grupy o prostej nazwie „Grybów”, którą założyłem w 2010 r., dwa lata później powstał portal „Grybów” na facebooku, który do 2020 r. zdobył ponad 4 tysiące stałych „obserwatorów”. Wychodząc naprzeciw odbiorcom, którzy nie posiadają konta na tym portalu, w 2016 r. założyłem stronę Społecznego Archiwum Grybowa SAGA na domenie www.saga-grybow.com.

Choć znamy się, wspieramy i działamy od 2010 r., to dopiero od 2020 r. formalnie, z grupą grybowian poznanych przy tworzeniu biografii Leona, tworzymy dziś stowarzyszenie „Saga Grybów”, którego nazwa pochodzi właśnie od skrótu Społecznego Archiwum Grybowa, ale wskazuje jednocześnie na dużą część naszej aktywności – tworzymy międzykulturowe narracje, „sagę” o Grybowie i grybowianach, splatającą wątki i postacie różnych religii, kultur, języków, grup społecznych i mentalności.

Dawna strona fb „Grybów”, przemianowana na „Sagę Grybów”, dziś ma już 5,5 tys. stałych czytelników i obserwatorów, a zasięgami docieramy do 5-50 tys. odbiorców. Nasze publikacje mają najczęściej charakter publikacji pierwotnej danego źródła – nigdy wcześniej szerzej lub wcale nie udostępnianej fotografii, dokumentu, pamiątki, tekstu, wspomnienia, nagrania.

Dalekosiężnym, długoterminowym celem jest dla nas odnowienie synagogi grybowskiej, jednej z dawnych dwóch, która nadal istnieje, lecz niestety znajduje się w stanie ruiny. Jest to zamierzenie, które przekracza możliwości organizacyjne stowarzyszenia, jednak staramy się poprzez działania miękkie zwracać uwagę na jej los oraz gromadzić materiały pod przyszłą ekspozycję do umieszczenia w synagodze, a także rozmawiać z osobami decyzyjnymi w temacie jej losu.