Zapraszamy do wzięcia udziału w 24. edycji Annual Holocaust Art and Writing Contest, organizowanego przez Uniwersytet Champana w Kalifornii. Konkurs polegający na stworzeniu pracy artystycznej lub literackiej w oparciu o relacje Ocalałych z Zagłady to niezwykle ciekawe narzędzie edukacyjne. Interesująca forma, długa tradycja konkursu i jego międzynarodowy charakter sprawiają, że uczniowie i uczennice bardzo chętnie biorą w nim udział. Uczniowie i uczennice mogą samodzielnie wybrać przystępną im formę twórczości oraz zainspirować się wybraną przez siebie relacją świadka historii.
Poniżej publikujemy wybrane najważniejsze zapisy tegorocznego regulaminu:
- Każda szkoła może zgłosić maksymalnie trzy prace, ale jeden uczeń/uczennica – tylko jedną pracę. Prace mogą zgłoszone w kategoriach: sztuka, film, poezja lub proza.
- Nagrodami głównymi w konkursie są nagrody finansowe w wysokości 400$ w każdej kategorii. Nauczyciele, nauczycielki i szkoły walczą o nagrodę 200$. Druga nagroda wynosi 200$ oraz 100$ dla opiekuna/opiekunki i szkoły.
- Przygotowanie pracy konkursowej:
a) Pierwszym krokiem jest wybór jednej z relacji Ocalałego z Holokaustu świadka historii, która będzie punktem wyjścia do stworzenia pracy.
b) Relacje należy wybrać z jednej z proponowanych baz danych:
– baza Uniwersytetu Chapmana
– baza Rady ds. Holokaustu w Karolinie Południowej
– strona Towarzystwa 1939
– kanał YouTube USC Shoah Foundation – Instytutu Historii Wizualnej i Edukacji (tylko playlista Full-length testimonies)
– Strona Archiwum Historii Wizualnej USC Shoah Foundation (wymaga rejestracji)
– Strona IWitness (wymaga rejestracji).
c) Słuchając relacji Ocalałych i odnosząc się do opowiadanych przez nich historii, należy wybrać konkretne zdanie, słowo, frazę, która odwołuje się do wspomnienia miłości sprzed lat lub doświadczenia miłości w czasie Zagłady, które stało się źródłem siły w walce o przetrwanie. Należy zanotować czas, w którym wybrane słowo czy fraza się pojawia.
d) Wybrany fragment stanowić będzie bazę pod powstałą pracę konkursową. - Kryteria pracy:
a) Wszyscy uczestnicy i uczestniczki muszą wypełnić formularz zgłoszeniowy online.
b) Prace muszą dotyczyć rzeczywistego fragmentu relacji Ocalałego świadka historii.
c) Prace muszą być oparte na relacjach dostępnych w bazach danych wymienionych w punkcie 3b).
d) Każda praca – niezależnie od kategorii – musi zawierać znacznik czasowy danego fragmentu relacji.
e) Hasłem przewodnim tegorocznej edycji jest „Siła miłości i wola przetrwania” („The Strength of Love and the Will to Survive”).
f) Szczegółowe kryteria prac z poszczególnych kategorii dostępne są pod adresem: www.chapman.edu/holocaust-arts-contest - Termin wysyłania prac tradycyjną pocztą upływa 1 lutego, zaś w formie mailowej – 3 lutego 2023 roku.
- Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi podczas gali (transmitowanej online), która odbędzie się 10 marca 2023 roku.
- Wszystkie prace i cała dokumentacja muszą być stworzone w języku angielskim.
Więcej informacji o konkursie mogą Państwo uzyskać pisząc pod adres: bartosz.duszynski@dialog.org.pl