W czwartek, 3 lipca, mieliśmy przyjemność uczestniczyć w bar micwie Jake’a Wisnika, która odbyła się w Centrum „Synagoga” Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w Zamościu. Była to pierwsza bar micwa w tym mieście od 75 lat.
W uroczyści, którą poprowadził nowojorski rabin David Holtz, wzięło udział około 80 osób. Znaleźli się wśród nich między innymi zastępca prezydenta Zamościa Tomasz Kossowski, burmistrz Biłgoraja Janusz Rosłan, uczestnicy Szkoły Dialogu z Zamościa, Hrubieszowa i Szczebrzeszyna, lokalni aktywiści, historycy, przedstawiciele mediów oraz cały zespół Forum Dialogu.
Po bar micwie i uroczystym obiedzie, gości oprowadzili po Zamościu uczniowie III Liceum im. C. K. Norwida – absolwenci tegorocznych warsztatów Szkoły Dialogu, programu edukacyjnego Forum Dialogu. Zainteresowana dziedzictwem żydowskim swojego miasta młodzież pokazała rodzinie Wisników i wszystkim zgromadzonym najważniejsze budynki i miejsca związane z żydowską historią.
Historia bar micwy w Zamościu zaczęła się tak naprawdę rok temu, kiedy rodzice Jake’a, Robert i Eva wzięli udział w wizycie studyjnej do Polski, organizowanej przez Forum Dialogu. Ich doświadczenia z pobytu w naszym kraju oraz osobista historia sprawiły, że zdecydowali się zorganizować święto swojego syna właśnie w Zamościu. „Chciałem wrócić do Polski i mieć tu swoją bar micwę, aby udowodnić, że Żydzi w Polsce są dalej obecni i wielu Polaków wita ich z otwartymi ramionami”, napisał Jake w swoim zaproszeniu. „Ta uroczystość jest dla mnie bardzo ważna, ponieważ kontynuuję poprzez nią tradycję mojego ojca i dziadków w kraju, z którego pochodzą wszyscy moi przodkowie.” Dziadek Jake’a ze strony matki, Abram Szlak urodził się w Zamościu w 1935 roku. Gdyby nie wybuch wojny jego bar micwa odbyłaby się w dokładnie w tej samej zamojskiej synagodze. Mama Jake’a musiała z kolei wraz z rodzicami i bratem opuścić Polskę w wyniku kampanii antysemickiej w marcu 1968 roku.
Bar Micwę Jake’a Wisnika relacjonowały zarówno lokalne, jak i krajowe media. Można było o niej przeczytać między innymi w Gazecie Wyborczej.
Po bar micwie rodzina Wisników udała się do Krakowa, aby wziąć udział w Festiwalu Kultury Żydowskiej. Podczas koncertu finałowego na scenie glównej pojawił się Jake Wisnik. Stanął on przed 12 000 ludzi na specjalne zaproszenie naczelnego rabina Polski Michaela Schudricha. Wraz z nim i innymi rabinami wziął udział w hawdali, ceremonii zakończenia święta Szabatu.