Przez cały zeszły tydzień nasi uczestnicy brali udział w szeregu spotkań, które pogłębiły ich wiedzę na temat historii Polski, a także skomplikowanych relacji polsko-żydowskich. Wśród uczestników byli między innymi, Mary Slade, prawniczka z Melbourne, urodzona w Łodzi niedługo po wojnie, a także Frank Hornstein, senator stanu Minnesotta.
Spotkania odbywały się głównie w Warszawie i Krakowie. Jak sami uczestnicy przyznali, najważniejszym momentem ich podróży do Polski była wizyta w Sieradzu, gdzie spotkali się z uczniami sieradzkiego liceum, uczestnikami programu edukacyjnego Szkoła Dialogu. Spotkanie to było niezwykłe. Uczniowie byli dla naszych gości przewodnikami po miejscach związanych z historią sieradzkich Żydów. Odwiedzili wspólnie m.in. tablicę upamiętniającą Arego Szternfelda, synagogę, plac, gdzie znajdowała się łaźnia żydowska, a także ścianę pamięci przy sieradzkiej kolegiacie, na której umieszczone są tablice przypominające o historii sieradzkich Żydów.
Najbardziej jednak niezwykłe było spotkanie z pochodzącą z Melbourne Mary Slade. Mary jest członkinią zarządu Melbourne Jewish Holocaust Center i jest mocno związana z Polską – jej mama pochodzi właśnie z Sieradza, a ona sama urodziła się tuż po wojnie w Łodzi. Pani Marysia, jak zwracali się do Mary uczniowie, opowiedziała sieradzkiej młodzieży dramatyczną historię przetrwania swoich rodziców, którzy byli wśród ostatnich ocalonych z łódzkiego getta. Dla młodzieży możliwość wysłuchania historii Mary oraz spotkania innych osób, polskich Żydów, było niezwykłym przeżyciem.
Na koniec uczestnicy wizyty oraz uczniowie, z pomocą księdza prałata Mariana Bronikowskiego posadzili w przykościelnym ogrodzie drzewko, upamiętniające to wyjątkowe spotkanie. Mały dąb, wraz z tablicą pamiątkową, stanął w miejscu z widokiem na synagogę. Tablica zwiera napis:
„Pamięci mieszkanek i mieszkańców Sieradza – Żydów i Żydówek, którzy przez wieki wraz z Chrześcijanami współtworzyli Sieradz. Zabitych i wypędzonych w wyniku ludzkiej nikczemności.”
Uczestnicy i uczestniczki programu Szkoła Dialogu, Klasa II LO i Wizyty Studyjnej Forum Dialogu”. Jedna z uczestniczek wizyty studyjnej, Karen Shapiro powiedziała na koniec: „Wiedza o tym, że byliśmy pierwszymi Żydami, których ci uczniowie kiedykolwiek spotkali i mieli możliwość pozytywnego kontaktu z nimi była istotna dla wymazania negatywnych stereotypów dotyczących Żydów. To, że mogłam pomóc w ten sposób dało mi wielką satysfakcję”.
Projekt jest współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2014 r.”